Mesajı Okuyun
Old 07-02-2009, 10:53   #386
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan hakikiavukat
Normal bir vatandaş. Ne iş yaptığı sosyal statüsü çok da önemli değil. Ama mutlaka avukata , avukatlık taslardım.İlk önce bir avukat TUTAR , avukatın yaptığını işten saymaz , beyinterinin karşılığını geçiktirirdim , devamlı arayıp avukatımı rahatsız ederdim , telefonda hukuki danışmanlık BEDAVA olduğundan hergün arardım , gider çayını çorbasını içer arkasından ileri geri konuşurdum , sabahın 5 de İCRA DOSYASI için arardım , avukatın senelik hayır işi kontenjanındaki yerimi ki hepsi benimdir yılbaşından ayarlardım... ah!... keşke... şu gözünü sevdiğimin mesleğine hiç başlamasaydım. İnsanlar bu yaptıklarından nasıl bir haz alıyor kesin ben de tadardım.Daha neler yapardım neler. Ama zannetmiyorum , sanki hikmet avukat olmamakta değil ya da cahillik de vicdan muhasebesinden yine yapamazdım. Keşke vicdanım olmasaydı. Mesele vicdan sahibi olmakta sanırım.

Siteminizi güzel bir dille anlattığınız için çok güldüm.

Olabilecek şeyler için müvekkillerinizi uyardığınız da bir sorun kalmayacaktır sanırım. Çünkü bütün müvekkiller gece gündüz bir ya da en fazla bir kaç dosyayı düşünür, sizin tek müvekkiliniz olduğuna inanırlar..

İyi bir müvekkil olarak size bazı tavsiyelerim olacak.

1- Cebinizden sıkça aranıyorsanız, kesinlikle ilk arandığınızda açmayın. Ve açtığınız zaman büroda değilde adliye de olun.

2-Elinizde olan dosyalar (pembe pembe) , büronuzda muhakkak müvekkillerin görebileceği bir yerde olsun.

3-Büronuzda çalışan sekretelerle müvekkillerinizin samimi olmasına izin vermeyin. (Burası çok önemli.)

4-Mesai saatlerini muhakkak hatırlatın.

5-Uyap nedeni ile artık koşturmakla bir şey yapılamadığını ve bu sistemin dışına çıkılamayacağını anlatın.

6-Muhakkak ücretendirme için imza alın. Ve baronun ücret tarifesini büronun bir kaç yerine asın ve de danışmanlık ücretlerini koyu renkle en üste belirgin bir şekilde yazın.

7- Bir de müvekkil tarafından düşünün, ya onun bir avukatı var her şeyi halleder, çocuğunun doktorunu, döviz kurlarını, dosyayla alakalı alakasız her şeyi size sorabilir ve avukat her şeyi bilir.