Mesajı Okuyun
Old 09-01-2007, 06:14   #1
hukuksever

Varsayılan Maksim Gorki- Benim Universitelerim

= OKUMAK YAŞAMAK ve YAŞATMAK İÇİNDİR =
= VARAN ADIM: 000.000.001 =
= “BENİM ÜNİVERSİTELERİM” ADLI ROMANDAN; =

Kötülük her yerdeydi ve kimse nedenini bilmiyordu! Bilinmeyen bir yerde, bir örümcek gibi oturuyor; ördüğü görünmez ağlar yaşamı sımsıkı sarıyor ve bu ağın güçlü düğümleri her yerde hissediliyordu.

O, kendini sonsuza değin insanlara yardım etmekle cezalandırmıştı. İnsanı sersemleten fikirlerle hayatın anlamsızlığına ve çalışmanın gereksizliğine ait bir sürü nutuklar dinledi. Bir hayal uğruna ayaklanıyor, hayatta bir yerleri olmadığını görüyorlardı. Yaşam boynundaki düğümü daha fazla sıkıyor, daha sıkı bağlıyordu. Şahlanmış fikirlerin kaprisli sıçrayışlarını izlemiyordu artık.

Olanaksız gibi görüneni istiyorlardı aslında; onlara göre olanaklı durum bir çoğunun zannettiği gibi olanaksızlıklar arasında değildi. Toplumsal bir sanrıydı bir çok şeyin olanaksız sayılması ve gerçekler bu sanrıları dönemsel kılıyordu.

Unutmak ve avunmak istiyordu; bilgi değil. Gereken sadece sakin bir köşe ve istediği zaman sarılıp öpebileceği, ondan da her yönde karşılık bulabileceği bir kadındı…

(BENİM ÜNİVERSİTELERİM – Maksim GORKİ – Roman – Türkçesi: Kerim ÇETİNOĞLU - KUM SAATİ YAYINLARI – Arka Kapak Tanıtım Yazısı -/- 04 Ocak 2007 Perşembe 12:30:16)

Kitapseverin; Düşünebileceği, Hayalini Kurabileceği Konulara Dair Dipnotu:

Roman yazarları tarafınca kaleme alınan düşüncelerin ince ayrıntılarını kavrayabilen, yazarın içsel gerçeğine ulaşabilmeyi başarmış, aydın görüş ufkunda kendine özgü konumu keşfederek, hem yazarın, hem de kitapsever okuyucuların, okuduklarıyla, ruhsal yetkinlik açısından hangi insani değerlere ulaşılabileceği konusunda isabetli bir görüş belirleyecek kadının varlığı için çalışmam gerektiği konusuna takıldım. Sanırım amaç tespit etmemin zamanı geldi; ben ikiz ruhuna ulaşarak, ebedi huzurunu yakalayabilmeyi isteyen bir garip kitapseverim…

Yaşamış olduğum her yalnızlıkta kitaplara sarılmalı ve yeni bir bilginin ışığı ile gölgede kalmış olan hayat gerçeklerini günışığına kavuşturabilmeliyim. Bu davranış biçimi ile; hem kendime, hem de dost edineceğim arkadaşlıkları daha güçlü kılabileceğimi düşünmeliyim. Yaşanılan her yalnızlık; erdem ile yüzleşmeli ve arkadaşlıkların devamlılığını erdem ile sağlayabilmelidir. Erdemden yoksun kalmış ve insan varlığını önemini kavrayamamış bir bilinç; yeteri ölçüde başarı sağlayamaz. Erdem; arkadaşlığın temeli, duyarlılık isteyen konuların; hassas ve ince ayrıntıların gözlemcisi ve arkadaşlığın sürekliliğini sağlayan biricik temel unsurdur. Temel felsefemiz insanlıkla gelir ve duyarlılığımız insanlığımızın ölçüsüdür.
(HUKUKSEVER - 06 Ocak 2007 Cumartesi 16:30:11)