Mesajı Okuyun
Old 11-08-2009, 12:13   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Yunusemre_85
limited şirketlerde pay rehni
tüm meslektaşlara merhabalar.
benim bir sorum var. Limited Şirketlerde Payların rehni nasıl yapılmaktadır. kanunda bir hüküm bulamadım. acaba A.Ş. ile aynı prosedüre mi tabidir?

Alıntı:
Yazan Av.Engin
Sayın yunusemre_85;
Türk Ticaret Kanunu'nun 520. maddesine göre; "Bir payın devri, şirket hakkında ancak şirkete bildirilmek ve pay defterine kaydedilmek şartiyle hüküm ifade eder. Devir hususunun pay defterine kaydedilebilmesi için, ortaklardan en az dörtte üçünün devre muvafakat etmesi ve bunların esas sermayesinin en az dörtte üçüne sahip olması şarttır. Ortağın koymayı taahhüt ettiği sermaye ayın ise, payını şirketin kuruluşunu takip eden üç yıl içinde başkasına devredemez. Şirket mukavelesi payların devrini yasak edebileceği gibi yukarıki fıkralarda derpiş edilenlerden daha ağır şartlara da bağlı tutabilir.Payın devri veya devir vadi hakkındaki mukavele yazılı şekilde yapılmış ve imzası noterce tasdik ettirilmiş olmadıkça ilgililer arasında dahi, hüküm ifade etmez."
Düzenlemeye göre, limited şirkette pay devri, yazılı bir devir sözleşmesi ile mümkündür. Devir sözleşmesindeki imzaların notere tastik ettirilmesi gerekir. Devir sözleşmesinin şirkete karşı hüküm ifade edebilmesi için de şirkete bildirilmesi ve ortaklar kurulu tarafından devre muvafakat edilerek devrin pay defterine işlenmesi gerekir. Ortaklar Kurulu'nun en az 3/4'ünün (esas sermayenin de 3/4'ü olmak zorunda) devre muvafakat etmesi de ayrı bir zorunluluk. Ayrıca, ortaklar kurulu kararının ticaret siciline tescili zorunludur.

@Sayın Av. Engin,

Soruda hisse devri değil, hisse rehninden bahsediliyor. Sanıyorum gözden kaçırdınız.

@Sayın Yunusemre_85,

Bildiğiniz üzere Limited şirketlerde TTK.503.maddenin 2.fıkrasına göre, anonim şirketlerde olduğu gibi "hisse senedi" çıkarılamaz.

YMK.954 (EMK.868.) md.ye göre; Alacaklar ve sair temliki kabil haklar üzerinde rehin tesis edilebilir. Aksine bir düzenleme olmadıkça bunlar hakkında "teslimi meşrut rehin" (YMK.939 md) hükümleri uygulanır.

BU itibarla TTK.503/II ile Medeni Kanun md. 954. (EMK. 868.) hükmü temelinde, (Limited Şirketlerde) hisse senedi çıkarılamayacağı için, hisse rehninde aranan teslim zorunluluğu dairesinde limited şirketlerde hisse senedi rehninin mümkün olamayacağı düşüncesindeyim.