Mesajı Okuyun
Old 16-06-2008, 17:15   #18
Adli Tip

Değerli Arkadaşlar;

Hasta Hakları ve Sağlık Hukuku başlığı altında yapılan yazışmalar, hak ve hukuktan ziyade tıp dünyasındaki gelişmeler üzerinden devam ediyor sanki?

Benim bildiğim kadarıyla, hasta olan bir annenin, kendisinde olan bu hastalık sebebiyle hasta bir çocuk dünyaya getirmesinin cezai bir müeyyidesi yok?

Şayet HİV(+) olan bir annenin doğum yapmasına ilişkin bir hüküm var ise bu hükmün gerekliliği tartışılabilir.

Böyle bir hüküm yok ise ve yukarıda yazan arkadaşların da belirttiği gibi bu hastalık, sağlıklı bir çocuk doğurmaya tıbbi açıdan engel değilse hukuki açıdan tartışılması gereken bir konu yoktur.

Ancak, HIV(+) olan annenin dünyaya getireceği çocuğun da aynı hastalıkla dünyaya gelme ihtimali varsa ve bu durum hukuki açıdan irdelenecekse, şu soru(n)lara değinilmeli diye düşünüyorum:

"Anne adayının çocuk doğruma hakkı", "Doğacak çocuğun sağlıklı yaşama hakkı."
Bu nokta da benim aklıma takılan, tartıışlması gerektiğini düşündüğüm soru(n)lar şunlar:

Birincisi, türk hukukunda bir kişinin hakları en erken ana rahmindeki oluşumla başlar. Bu itibarla, henüz ana rahminde dahi olmayan ve hukuken hak ehliyeti bulunmayan bir sujenin hakkı neye göre belirlencek ve tartışılacaktır?

İkincisi, herhangi bir hastalığa düçar olmayan annelerin yaptıkları doğumda sağlıklı bir çocuk doğurmaları garanti midir, böyle bir ön koşul olabilir mi??? Her anne adayı hasta bir çocuk doğruma riskini alıyorsa(hatta belki de bu riski almak zorundaysa), bilinçli taksir ve olası kasta benzer bir ayrım mı olacaktır?

Aynı soru sebebiyle aklıma takılan bir soru daha: gebelik süresince, doğacak çocuğun sağlığını riske eden eylemlerde bulunan anne adayının bu eylemlerinin de hukuki bir yaptırımı var mı? olmalı mı?

Saygılarımla,