Mesajı Okuyun
Old 03-03-2017, 11:12   #17
Av. Merve Akgün

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa Coşgun
Sayın Meslektaşım,
İlerleyen zamanlarda aynı yollardan geçecek biri olarak merak ettiğim birkaç husus var. Tek başına ofis açmak mı yoksa 2 yada 3 kişi şeklinde biraz daha kalabalık bir yapı mı tercih edilmeli?
Özellikle elde sermaye olmaması durumunda hangisi daha etkin bir yoldur. Ayrıca sadece sermaye olarak değil bilgi paylaşımı olarak da birden fazla kişi olmanın daha faydalı olduğu kanaatindeyim;ancak ortaklık zor zanaat.
Çok klasik bir soru belki ama hep güncel bir soru muvekkil edinmek adına neler yapmak lazım ? Kıymetli üstatlarımizın özellikle müvekkil edinme noktasındaki değerli görüşlerini merak ediyorum.

Hayalim her zaman için iyi bir akademisyen olmaktı. Bu uğurda tüm sınavlara girdim ve hatta yüksek lisansımı dahi başlattım. Büro açma fikri inanın hiç aklımda yoktu. Fakat hayatta her şeyin planladığımız gibi gitmediğini görmüş oldum. 2 ay kadar bir avukatın yanında sigortalı olarak çalıştım. Büyüğüm ve aynı zamanda patronum olan meslektaşım, işinde gerçekten hatırı sayılır bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olsa da avukatlığın birine bağlı olarak yapılamayacağını görmüş oldum. Belki yapılabilirdi, nitekim bağlı çalışan bir çok meslektaşımız var. Fakat sanırım biraz karakter meselesi. Ben mesleğimde özgür olmalı ve inisiyatif kullanabilmeliyim diye düşünenlerdenim. Bu yüzden toplamda 3 hafta içinde uygun bir yer bulup ofisimi açtım. Şuan beşinci günümü tamamlamak üzereyim Sevgili meslektaşım içinde bulunduğunuz hal ve koşulları siz daha iyi bilirsiniz fakat imkanınız varsa bu yola tek girin ve öyle devam edin derim. Ortaklık sizin de dediğiniz gibi zor zanaat. İşlerin başlangıçtaki gibi gitmediğine çok kereler şahit oldum. Bu tavsiyeleri vermek için belki de yolun çok başındayım fakat herkesin dilekçe yazma stilinin dahi birbirine benzemediği güzide mesleğimizde dosyaları birlikte yürütebilmek kanaatimce epey zor. Gider ortaklığı düşünebilirsiniz. Benim ofisim bir apartman dairesinin tek odası. Yan odamda bir başka avukat arkadaşım var. Herhangi bir ortaklığımız yok fakat onun orada olduğunu bilmek tabiki bana güç veriyor Başlangıçta biraz masrafınız olacak fakat inanın abartıldığı kadar değil. 7-8 bine her şeyiyle güzel bir ofis kurabilirsiniz. Yaşadığınız yere bağlı olarak da bu masrafları CMK ile belli bir sürede çıkarabilirsiniz. Yaşadığım yer bir ilçe fakat avukat sayısı fazla. Buna rağmen 5. günümde toplam 6 CMK görevine gittim. Bir tane adli yardım dosyam var. Umarım ileride bu yazdıklarımızı tebessümle okuyacağız. Sabretmeden ve umut etmeden hiçbir şey olmuyor. Cesur olun