Mesajı Okuyun
Old 28-05-2012, 10:04   #60
Av. Meryemce

Varsayılan Mecburiyetler başarı getirir

Merhaba ,
Uzun zamandır siteye sadece okuyucu olarak katılıyordum. Fakat yazınızı görünce cevap vermeden duramadım. Kendi hikayemi sizinle paylaşmak istedim. Hukuk fakültesinden mezun oldum. O sırada eşimle flört ediyorduk. (Aynı fakülte mezunuyuz)Nişanlandık. Nişanlım askerken ben staj yaptım. Yedek subay oldu. Biliyorsunuz subaylar biraz maaş alırlar . Evlendik. Anadolunun küçük ve şirin bir ilindeydik. Niyetimiz beraber çalışacağımız bir avukatlık bürosu açmaktı. Fakat elde avuçta bişey yok. Üstelik biz Ankara İstanbul gibi şehirlere gidip yardımcı avukatlık yapalım biraz paramız olsun 5 yıl sonra da büromuzu açarız hem tecrübe hem para lazım dedik.
Zaman geçtikçe ben rahatsız olmaya başladım. Staj yeni bitmiş , bilgilerimi unutuyorum diye . Eşim hala yedek subay .Derken bana yukarıda bazı arkadaşların dediği gibi dürttüler.Daha doğrusu ben kendi kendimi dürttüm.
Önce şehirde byan avukat var mı diye gidip konuşmak için gezdim. Fakat tek bir bayan avukat var. Gidip konuştum .Yardımcı avukat var mı diye . Yokmuş. Büro açmaya karar verdim. Eşim önce hayır çevre yok. tanıdık yok yapılamaz dedi.
Hiç tanımadığımız ve hiç tanınmadığımız bir şehirde büro açtık.
Şimdi bu şehirde 12 yıldır avukatlık yapıyoruz. Tek geçim kaynağımız avukatlık. Bunu okuyunca çok kolay oldu sanmayın. Maddi zorluklar yanında manevi ve mesleki olarak da çok zorluk çektik.

1-Mesleki konularda danıştığım avukatlardan bazıları bile isteye yanlış bilgi vererek bazı ortamlarda mahcup olmama neden oldular ,ben de herkese güvenmemeyi öğrendim !Kendin araştır.
2-Müvekkillerimi ve çalışanlarımı çaldılar . Evet çaldılar . Bakmayın herkes meslek etiğinden bahsediyor. !!!!!
3-Büro açtığımda bu şehirdeki tek bayandım hoş muhabbetlerle karşılaştım . Uzun süre avukat bey dediler
4-Keşke tecrübe edineceğim bir büroda bir yol gösterici ile çalışmış olsaydım. İnanaın çok önemli .
5- Büro açtığımda yan ofiste de avukat arkadaşlarım vardı. Onlar bu şehrin yerlisi oldukları için kapıları ve telefonları çok çalardı. Bense yanlız ve telefonun bazen birkaç gün hiç çalmadığı bir büroda idim. İnanın bazen moral olsun diye cep telefonundan büro telefonumu çaldırırdım
Nasreddin Hoca gibi göle maya çalıyorsun diyorlardı. Maya tuttu. Yoğurt oldu. Zaten hep ya tutarsa demez miyiz .
Şimdi bürom da işim de çok yoğun. Memnunum .
Benim önerim. BİR YILLIK ASGARİ GİDERİNİZİ CEBİNİZE KOYUN. BULABİLİYORSANIZ SAĞLAM BİR ORTAK BULUN .MÜTEVAZİ BİR BÜRO AÇIN. 2-3 YIL ÇALIŞTIĞINIZ BÜRODA KALIN . TÜM BUNLARI ONDAN SONRA YAPIN.
BEN KENDİMİ TESELLİ EDECEK SÖZÜ BULMUŞTUM.
İYİ DENİZCİLER DURGUN SULARDA YETİŞMEZLER !
ÇOK ÇOK BAŞARILI OLMANIZI CANI GÖNÜLDEN İSTERİM.