Mesajı Okuyun
Old 26-11-2010, 00:50   #1
oguzhand0

Varsayılan Müteahhidin temerrüdü-Menfi ve müspet zarar-Sözleşmenin feshi

Müvekkil şirket belediyeden kapalı Pazar yapım ihalesi alıyor ve bu işi uzman başka bir alt firmaya veriyor.

İşin tamamlanma süresi 50 gün ve iş başlayalı 110 gün oldu… Yani süresinde bitirilmedi iş ve süre geçirileli 2 ay oluyor.

Hem belediyeyle müvekkil arasında hem de müvekkille alt firma arasındaki sözleşme de cezai lart söz konusu.

Sonuç olarak burada müvekkil şirket asıl yüklenici olduğundan piyasada itibarı yitmek üzere, işi başka bir firmaya verip bir an önce bitirtmek ve itibarını kurtarmak istiyor.

Bu arada işin %70’i tamamlandı ve inşaat durdu. Alt firma yapmıyor tüm sözlü ihtarlara rağmen.

Önümde birçok farklı seçenek var… Ne yapmalıyım?

a)Fesih ihbarında bulunup işin başka bir firmaya verilmesini sağlamak. Ancak bu halde yalnız menfi zararı talep edebileceğimden alt firmadan cezai şartı talep edemem. Peki belediye ile vekil eden arasında imza edilen sözleşmedeki cezai şartı, alt firma işi süresinde tamamlamadığı için talep edebilir miyim?

b)Fesih yapmam ve dava açarım. İşin tamamlanması ve müspet zararlar için. Burada cezai şartı talep ederim. Ayrıca işin başka 3. bir uzman firmaya ihale edilmesini de talep edebilirim ancak davaları biliyorsunuz. Kim bilir ne zaman sonuçlanır ve müvekkilin kurtarmaya çalıştığım itibarı daha da beter bir hale gelir…

Gerçekten işin içinden çıkamıyorum. Derler ya doluya koyuyorum almıyor, boşa koyuyorum almıyor diye… Müvekkilim mağdur ve haklı ancak çıkışı, ipin ucunu bulamıyorum…

Aslolarak istediğim bu işin bir an önce tamamlanması ve müvekkilin hem belediyeye ödeyeceği cezai şarta ilişkin olarak hem de bu işin sarpa sarmasından dolayıuğradığı zararı tazmin etmek…

Ne yapabilirim…

Şimdiden fikirleriniz için teşekkürler…