Mesajı Okuyun
Old 28-11-2006, 11:58   #6
turbo

Merhabalar,
Adalet işlerinin hukuk okumuş insanlarca yerine getirilmesi gerektiği taraftarıyım. Şöyle ki, jüri sisteminin etkin bir şekilde icra edilebilmesi için unutulmamalıdır ki, juriye seçilecek olan kişilerin eğitim seviyesinin belli bir seviyede olması gerekmektedir. Amerikan filmlerinde seyrettiğimiz mahkeme konulu filmlerde ise, jüri seçilebilmek için Amerikan vatandaşı olmak yeterlidir ve belirlenen listeden jüri olacak olanlar, uyuşmazlığın taraflarınca seçilmektedirler. Yani bir bakıma halkın adalete katılması gibi görünmekte ise de, aslında taraflar kendi iddialarını anlayabileceklerini düşündükleri kişileri jüri olarak seçmektedirler.
Olaya ülkemiz açısından bakacak olursak, biraz önce de belirttiğim, jüriye seçilecek olanların belli bir eğitim seviyesine sahip olması kriterinin sağlanamayacağı açıktır.
Her nekadar ülkemiz mahkemelerinden toplum vicdanını ve hakkaniyet duygusunu zedeleyen kararlar çıkabilse de, bunu adalet sistemine yada topyekün adalet personeline mal etmenin doğru bir yöntem olmayacağı ve sistemi değiştirmenin de çözüm sağlamayacağı kanaatindeyim. Kaldı ki, bahsettiğiniz 3. sınıf -mafya demiyelim de- ayak takımı, bir hakimi etkileyebiliyorsa, sıradan vatandaşı etkileyebilmesi çok daha kolay olacaktır.
Benim görüşüm, böyle bir durumla karşılaşıldığında Anayasanın ve Kanunun bize vermiş olduğu silahlarla, yılgınlık göstermeden mücadele etmektir. Yoksa sistemin değiştirilmesinin bir çözüm sağlayacağını sanmam, çünkü karşımızdakiler için bu durum bir engel olmayacak ve kendilerini yeni duruma uyduracaklardır.

Saygılarımla...