Mesajı Okuyun
Old 04-07-2011, 15:01   #1
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Varsayılan Kesin Aciz Vesikasına Dayalı Yeni Takip

Değerli meslektaşlarım,

Elimde İİK.m.143'e göre, usulü dairesinde alınmış bir kesin aciz vesikası var. İlgili madde hükmünü okudum ve içtihatları taradım. Ancak bir karar hariç (Onu da beğenmedim ) başkaca emsal bulamadım.

Şimdi:

İİK.m.143 teki vesikaya bağlanan alacağa 20 yıl süreyle zamanaşımı işlemeyeceği,

Borç faiziyle (Borçlunun rızası olduğu takdirde faiziyle) ödenmedikçe vesikanın sicilden terkin edilmeyeceği, vesikaya konu tutar icra yoluyla faizsiz olarak ödendiği takdirde de silinmeyeceği,

Ama belgeyle istenebilecek tutara faiz talep edilemeyeceği,

Belge tarihinden itibaren bir yıl içinde takibe başvurulursa yeniden ödeme emri tebliği gerekmeyeceği, (Mefhum-u muhalifinden hareketle, 1 yıldan sonra takibe geçilirse ödeme emri tebliği gerekeceği),

Gibi hususlar açık ve net.

Net olmayan konu; bu vesikayla ayrı bir takip yapıp yapamayacağımız, yani mutlaka belgenin verildiği icra takip dosyasına mı başvurmalıyız ödeme emri tebliği için, mutlaka o takip dosyası üzerinden mi işlemlere devam etmeliyiz, yoksa yeni bir takip yapıp dayanak belge olarak aciz vesikasını gösterebilir ve belgenin verildiği icra takip dosyasına atıf yapmakla yetinebilir miyiz...

Bulduğum içtihatta kambiyo yoluyla yeni bir takip yapılmış vesikaya dayalı olarak ve merci iptal etmelisin, ancak 7 örnek yapabilir, aciz vesikası İİK.m.68 deki belgelerdendir demiş özetle...

Benim vesikaya bağlanmış başlatacağım takibe konu ilk takip; eski 53 örnek, yani ilamlı icra ve takip dosyası Ankara'da, borçlu da Ankara'da ...

Ayvalık İcra dairesinden yeni bir takip yapmama (İİK.m143 te sayılı sair unsurlara riayet edip, faiz istemeyip, dayanak olarak da belgeyi sunup) ve bu takibi belgenin verildiği alacak ilamlı icraya konu bir alacak olmakla; 4-5 örnek icra emri tebliği istememe, sizce yasal bir engel var mı?

Saygılarımla...