Mesajı Okuyun
Old 12-08-2008, 13:49   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Selamlar,
2005 yılında boşanma davası açtım, 11.04.2007 tarihinde yerel mahkemeden boşanma kararı çıktı.Manevi tazminat ve nafakayı içeren temyiz talebiyle dosyayı temyize yolladık.Ancak yargıtaya giden dosya henüz görüşülmeden 05.03.2008 tarihinde eşim vefat etti.Ben yargıtaya müracaatla eşimin öldüğünü ve dolayısıyla konusuz kalan dava talebimden vazgeçtiğimi belirttim ve yargıtay davada bozma kararı alarak dosyayı iade etti.Yerel mahkemede yapılan duruşmaya ölen eşimin annesi ve kardeşleri müdahil olarak katıldılar ve yerel mahkeme tekrar boşanma kararı verdi.Temyiz hakkımı kullanacağım ancak ne yapmalıyım bana yol gösterirmisiniz?

Sayın Konuk,

Davayı sizin açtığınızı yazmışsınız. Ancak devamında ilginç bilgiler vermişsiniz. Davalı ölünce, onun mirasçılarının davaya müdahil olmak gibi bir hakları bulunmamaktadır. Bu hak TMK 181/2 inci maddesi gereğince ölen DAVACININ mirasçılarına aittir. Bunun sebebi, özellikle zina, cana kast, haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle açılan davalarda, davalının ölen davacıya miraçı olmasını engellemektir. Davalının kusuru, mirasçılar tarafından kanıtlanırsa; boşanmaya değil ama mirasçı olamayacağına karar verilir.

Sizin davada ise, davacı olan sizsiniz ve davalı ölmüştür. Eğer yazdığınız gibi bir karar verildiyse Yargıtay kararı bozacaktır.

Kaldı ki, davacı olan sizsiniz ve davadan feragat edebilirsiniz. Bana göre, dosya temyiz aşamasındayken davalının öldüğünü öğrenen Yargıtay'ın, "davanın konusuz kaldığına" dair bir karar vermesi gerekirdi. Ancak uygulamada Yargıtay; " Yerel mahkemece karar verilmek üzere" kararı bozmaktadır. Bu kararlardan bir tanesi ve konu hakkında yaptığımız tartışma aşağıdaki linkte yer almaktadır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...nma+%F6l%FC m

Netice itibariyle, kararı yeniden temyiz etmelisiniz. Bu konuda mutlaka bir avukattan hukuki destek almanızı önermekteyiz.