Mesajı Okuyun
Old 19-02-2018, 08:17   #3
Adli Tip

Sayın Av. Muhammet Aydın;

Memleketin bu önemli meselesine kafa yorduğunuz ve emek verdiğiniz için teşekkür ederim.

Mevzuata dair önerdiğiniz çözümler sonucu ne kadar değiştirir bilmiyorum ama toplumsal yaşamın dönüştürülmesi noktasında birkaç düşüncemi paylaşmak isterim:

Şiddetin kadına yönelik olanına karşı çıkarken; kadının yönelttiği şiddeti yüceltmenin uzun vadede çözüm değil; daha büyük bir soruna sebebiyet vereceğini düşünüyorum.
Dün bir dizide denk geldim; kadın erkeğe bir tokat atıyor. Bunu gören ve duyanların tamamı da bunun sebebinin sadece aşk ve tutku olabileceğini söylüyor... "Seviyordum, öldürdüm" diyen adamların üçüncü sayfa haberi gibi adeta değil mi..

Kadına şiddet uygulayanların çoğu, nasıl olsa ceza almam diye değil; cezası neyse çekerim diye işliyor bu suçları. "Mahpusu göze almak" sözüyle, sevdalının gözü karalığını anlatan türküler de bu işin çok da yeni olmadığını göstermiyor mu aslında? Dolayısıyla cezaları artırmanın tek başına çözüm olacağını sanmıyorum ben.

Kimse gurur duymayacağı suçu işlemez derler. Katillerin çoğu başı dik bir şekilde teslim oluyor. Bu meseleye ayrı kafa yormak lazım. Toplumun değer yargılarını belirlerken; kadına şiddeti utanılacak bir duygu haline getirmek gerekiyor.

Karısını öldürdükten sonra intihar edenler var bir de. Bir üst maddede yer almayanlar. Değil bununla gurur duymak, eşini/eski eşini/sevgilisini vs öldürmüş olan birisi olarak yaşayamayanlar. Ben bunları çaresizlik olarak görüyorum. Bu tip olayların tek mağduru kadındır demek eksik kalır kanaatindeyim.
“Taş atmak yerine küfretmeyi seçen ilk insan, uygarlığın kurucusudur.” diyor Sigmund Freud. Kadına yönelik şiddet duygusunu barından erkeğe biz ne diyoruz? "Kadına şiddete hayır" Neye evet peki? Bu duygusunu nasıl sönümlendireceğiz bu insanların? Seni hapse atarız diye korkutarak mı sadece?
Öncelikle bu insan haksızlığa uğradığını düşünüyorsa, bu duygudan arınması ve kadını cezalandırmayı kendine hak görememesi lazım.

Şayet halen kendisini haksızlığa uğramış/mağdur olarak görüyorsa şiddet yerine başvurabileceği başka bir mekanizma olmalı. Sizce böyle bir ruh halindeki erkek ne yapabilir? Kahvedeki arkadaşlarına, karım bana şöyle bir haksızlık yaptı diyebilir mi? Mahkemeye gitse mahkemeler dinliyor mu sizce erkekleri de? Bu duyguyu manevi olarak sönümlendirebileceği bir mekanizma var mı? Köyün imamına, ya da dedesine gitse; boşver oğlum, Allah'ından bulsun diyecek birisi? Vs. vs.

Kafa yoranlara, emek verenlere selamlar,
bir arada insan gibi yaşayabildiğimiz günlere de..