Mesajı Okuyun
Old 05-01-2007, 21:21   #4
calikusu_kamuran

Varsayılan Hayat iki şeyden ibarettir

Değerli kardeşlerim, bir eksik olabilecek yönümü hatırlattığınız için teşekkür ederim... Elbette düşüncelerinizde doğruluk payı var...

Fakat, buyrun hayatın en küçük tasvir maketini birlikte yapalım. 1-ARAÇ 2-BU ARAÇLA ELDE EDİLMEK İSTENEN SONUÇ.

Şimdi araç kavramını imkan kavramına elbet beynimiz kolaylıkla tahvil edebilmektedir...Bu kavramı daha da çoğaltarak; izin, tanıma, vasıta, olanak, elverişlilik, vs vs. gibi kavramlara ulaşmak elbetteki mümkündür. Şimdi buradan giderek, HAK KAVRAMI ya imkandır(olanak-araç) ya da imkanlı olandır(sonuç). Bunların ikisinin dışına çıkan bir kavramın HAYATTA GERÇEKLİĞİNE İNANMIYORUM VE GERÇEKLİK İÇİNDE DE ONU MAALESEF GÖREMİYORUM...Şimdi HAK KAVRAMININ, genel kullanımına hatta halkın bizzat yaşattığı konuştuğu anlamına da sizler bakarsanız göreceksiniz ki HAK KAVRAMI hem bir sonuç elde etmeye imkan veren vasıta hem de elde edilen sonuç anlamında değişik şekillerde kullanılmaktadır...BUYRUN AKADEMİK KİTAPLAR İÇİNDE YER ALAN Türkçe karşılığı ile ele alınız; HAK: Yarar, yetki, selahiyet vs vs vs....beyninizde size verdiği karşılık nedir...Yarar kavramı yukarıdaki anlatımlarım içinde sürecin hangi kısmına denk düşmektedir...veya Yetki kavramı yukarıda belirtmiş olduğum iki süreçten hangisi içine denk düşmektedir...Buyrun birlikte tesbit edelim...

Eğer mümkün olan iş, eylem HAK KAVRAMIYLA anlatılır der iseniz, burda mümkün olan iş veya eylem derken vasıta olarak kullanılan yani bir sonucu elde etmek için kullanılan değeri mi anlatmak istiyorsunuz yoksa bu vasıta ile elde edilen sonucu mu anlatmak istiyorsunuz... Sorunumuz başka bir şey ise onu da öğrenmek elbet benim için büyük bir yarar(ileride kullanılabilecek imkan-kuvvet-tecrübe) sağlayacaktır, getirecektir.

Günlük dilden bir cümle; " Dün akşam bir iş için Samsuna gittim, bu vesile(vasıta-imkan) ile oradan bazı şeyler de aldım." şimdi elbette asıl iş farklı iken burada aynı zamanda başka bir iş-sonuç için de imkan doğmuş ve bu imkan başka bir sonuç için de neden teşkil etmiştir...Burada bile açıktır...Hayatta bir sürecin iki kısmı vardır. O ise Neden(vasıta-imkan) ve Sonuçtur.

Hayatta YAŞAMAK EYLEMİ BİR SONUÇ İSE ONU MÜMKÜN KILAN VASITAYA VERİLEN AD APAÇIK YAŞAMA HAKKI(İMKANI) DİYORUM.....Yani BİR SÜRECİN ÖNDE GELEN KISMI ELBETTE Kİ imkan olarak teşkil olur...

Fakat günlük kullanımı yüzünden imkan kavramının sürecin her iki kısmı içinde kullanıldığını görmekteyiz... ve bu yüzden kavramlar kargaşasını yaşamak hiç de beyni mutlu etmiyor....

Ayrıca bir kavramdan daha yararlanmakta yarar vardır..İzin kavramının az çok beyinde bir somut olayla canlanması mümkündür. Şimdi neredeyse bu imkan kavramı ile izin kavramını özdeşleştirmek de mümkündür...Yani her ikisi de aynı işleve sahiptir desem sanırım hata yapmış olmam...

Bizim Ahmet futbolcu olmaya YETENEKLİ(imkan-sonuçta insanın bir iş yapması için gerekli olan kuvvet ve varlıkları imkan olarak anılır) değildir.

Yetkisiz temsil kavramındaki YETKİ KAVRAMINI nasıl ifade edeceğiz...Elbette benim için bu apaçık BİR İNSANIN ELİNDE BULUNAN İMKAN VEYA GÜÇTÜR,KUVVETTİR.......

Hayatta her KAVRAM bir SOMUT OLAYIN BELİRLİ BİR BÖLÜMÜNÜ ANLATIR yani tüm kavramlar mutlak surette bir somut olay anlatır yani insanın YAŞAYABİLECEĞİ VE HAYATTA AKLIYLA, BEY DUYUSUYLA GÖREBİLECEĞİ HİSSEDEBİLECEĞİ bir olayı anlatır...Yani her kavrama BİR YAŞAM SÜRECİ OLARAK karşılık vardır...Eğer yok ise o kavramın üstünde boşa zaman ayırmaya hiç gerek de yoktur....

Genel olarak şunu söyleyebilirim...bizim Fikir hayatımıza Aristotalesle başlayan DOĞAL HUKUK akımının etkisi çoktur...ve o akım içinde İnsan her kavramı doğuştan getirir yani insan aklında doğuşla birlikte her kavram vardır diye inanılır ama nedense böyle düşünmekle hiç bir kavramı YAŞAMSAL GERÇEKLİĞİNE OTURTAMAZLAR......DOĞAL HUKUK ANLAYIŞI BİLE KENDİSİ KENDİSİNİN NE OLDUĞUNU BİLMEMEKTEDİR.......bu konuda mesajlarımı toplu olarak görme imkanınız olursa açıklamalırım vardır......En nihayet ARİSTONUN A PRİORİ BİLGİSİ YERİNE , AMPRİKLERİN A POSTERİORİ BİLGİSİNİ TERCİH ETMEK YERİNDE OLACAKTIR........

Gerçekliği gösterilemeyen şeyler bilinemez demektir.

SAYGILARIMLA....tasvir yeteneğimiz daha da netleşmesi(yaşam gerçeği gibi net görünmesi) dileğimle