Mesajı Okuyun
Old 09-07-2011, 22:51   #7
nejan

Ben de aynı konuda bir dava açmıştım. Resmi nikah yapıldığında evliliğin gerçekleştiği yasada açıktır. Biraraya gelinmemesi vs boşanma sebepleri olabilir. Davamda boşanmak isteyen karşı taraf da tanık konusunda yardımcı olmuştu. Tanıklar gerçek durumu ve tarafların anlaşamadıklarını mahkemede ifade ettiler ve çok kısa sürede davam sonuçlanmıştı. Ancak karşı tarafın boşanmak istememesi halinde belki dava biraz uzayabilir.
Bu davamda farklı bir durumla karşılaşmıştım onu da sizlerle paylaşmak isterim. Müvekkil resmi nikahla evlendiği halde mahkemeye gelen nüfus kaydında bekar görünüyordu, davamızdaki tek engel boşanmasını istediğim müvekkilimin evlenmemiş olmasıydı Hakim, "Avukat hanım müvekkilinizi önce bir evlendirseniz" demişti. Evet müvekkilimin resmi evliliğini nüfusa işletmek için epey uğraştığımı hatırlıyorum. Çifte vatandaşlık sahibi müvekkil, eşini Almanya'ya çabuk götürebilmek için yanılmıyorsam Alman vatandaşı kimliğiyle evlilik yapmış,bu evlilik işleminin Türk vatandaşı olarak nüfusa işlenmesini nüfus müdürü atlamıştı. Değişik bir dosyaydı