Mesajı Okuyun
Old 07-11-2006, 15:09   #4
Av.Engin Özoğul

Sayın Putto'nun cevaplarına geneli itibariyle katılıyorum.

İşinize yarayabilmek açısından bir iki şey söylemek isterim (Not:İşveren vekili olarak karşıma böyle bir dava gelse kazanılacak bir dava diye düşünürüm)

Öncelikle performans düşüklüğünden bahsedebilmek için ortalama bir performans değerinden bahsetmek gerekir. Bu değer ise tüm sektörün değil işyerinin belirlediği ortalama değerdir. IMS verilerinin objektif kriterler esas alınarak oluşturulduğunu biliyorum ama sanırım tüm sektör baz alınıyor.

İkinci olarak işveren belirlediği ortalama performans değerini işçiye "bilgilenme hakkı" nedeniyle bildirmiş olmalıdır. Bunu yapmamış ise savunma argümanı olarak kullanabilirsiniz.

İşçinin performans değeri ortalamanın birazcık altında ise bu husus geçerli fesih imkanı vermez. Ortalama performans değerinin altında olan fakat kabul edilebilir minimum seviyenin üstünde olan işçinin iş sözleşmesi geçerli nedenle feshedilemez. Örneğin ortlama değer 10 birim kabul edilebilir minumum seviye 7 birim ise 8 birimdeki işçinin iş sözleşmesi feshedilemez.

Bunun yanında performan değerlendirmesinin açıklık-şeffaflık ilkesne uygun olarak yapılması gerektiği için değerlendirme kriterlerinin ve performansının işçiye bildirilmesi, düzelme olmazsa fesih yoluna gidilmesi gerekir.

Fesihten önce yazılı uyarı yapıldığını belirtmişsiniz fakat ne zaman yapıldığını yazmamışsınız. Fesih usulüne uygun hareket edilmiş olması için fesihten kısa bir zaman önce uyarı yapılması gerekir diye düşünüyorum. Çok uzun bir zaman önce uyarı yapılmışsa işveren savunmasını aldım fesih usulünü yerinde getirdim diyemez bence.