Mesajı Okuyun
Old 09-03-2008, 19:58   #2
caner87

Sayın ferrarif398,
Öncelikle konu TTK madde 768vd maddelerinde açık açık düzenlenmiştir. Konunun ticaret mahkemesinde görüleceğini düşünüyorum her ne kadar ayıplı hizmet varsa da ve bu tüketici kanunları kapsamında düşünülse de ticaret mahkemelerinde görülmelidir. Ayrıca dava Aydın 'da açılabilir. Zarar görenin bulunduğu yer mahkemesinde.Ayrıca taşıma senedinde alıcı ve gönderici kısımlarına kimlerin isimleri yazılmış onu öğrenmeye çalışın.Muhtemelen alıcı kısmında okulun ismi yazacaktır o zaman taraf da okul tüzel kişiliği olur.(ama ???)Okul aile birlikleri, bulundukları okul adına işlem yapan, gelir ve giderleri milli eğitim tarafından denetlenen ve sözleşmelerde de okul müdürünün imzasını taşıyan bir kuruluştur. Tek başına işlem yapamadıkları gibi, tüzel kişilikleri de yoktur. Bir de yağlı boyanın kargo şirketi tarafından döküldüğünü nasıl anladınız? İzmirdeki firma kargoya verirken ayıplı vermiş olamaz mı? Ayrıca davayı kimin açması gerektiği konusunda tereddütte kaldım çünkü bildiğim kadarı ile okulun da tüzel kişiliği yok eğer özel okul değilse . Özel okul ise o zaman özel okul sahibi gerçek ya da tüzel kişi olur taraf ama, bilemeyeceğim.. Biraz daha düşünelim
Yaptıklarınızı bildirir iseniz sevinirm.