Mesajı Okuyun
Old 23-01-2007, 22:47   #6
madlock

Değerli meslekdaşlarım yanlış isem lütfen beni düzeltsinler ancak bu son derece saçma İhtiyati hacizde teminat iadesi haciz sırasında borçlunun muvafakati ile olabilir veya takip kesinleştikten sonra icra müd. mahkemeye hitaben takibin kesinleştiğini belirtir yazı yazar ve bu yazı ile teminatınızı alırsınız. Ben bugüne kadar hep böyle yaptım. Takip kesinleştikten sonra mahkeme benden borçlunun muvafakatini istemedi. Hukuk ve Ticaret Mahkemeleri Yazı işleri yönetmeliğinin 44.maddesindeki düzenlemenin,esas takip kesinleşmeden öncesi için geçerli olduğunu düşünüyorum. İhtiyati haciz kararı borçlunun haberi olmaksızın verilir ve infaz edilir. Borçlunun buna karşı itiraz hakkı vardır. Bu hakkını kullanır da itirazında haklı bulunursa ve ihtiyati haciz nedeniyle zarara uğramışsa işte bu noktada teminat devreye girer ve itirazı kabul edilen borçlunun zararı karşılanır. Esas takipde ise borçlu hakkındaki takipten haberdar olmuştur. Bu aşamada artık teminatın bir önemi kalmamaktadır. Borçlu hangi gerekçe ile teminatın iadesine hayır diyecek. Bence emin olduğumuz hususlarda hakimleri ikna etmeliyiz. Onlar da çok bilen!!! müfettişleri ikna etmeliler.