Mesajı Okuyun
Old 28-12-2010, 20:18   #7
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av. Fatma B
Sayın Nevra hanım,
Olayda zamanaşımı yönünden tam emin olamıyorum. Çünkü icra marifeti ile tahliye edilmediğimiz için ceza zamanaşımının uygulanıp ulgulanmadığından emin olamadım, Ayrıca haksız fiilden kaynaklanan 1 yıllık zamanaşımı fiili ve faili öğrendiğimizden tarihten itibaren başlıyor. Müvekkile tahliye için 10.09.2008 de noterden ihtar çekiliyor, müvekkilde akabinde birkaç hafta içinde boşaltıyor, sonrasında Türkiye Ticaret Sicil gazetesinden öğrendiğimize göre yeni kiracı 12 Kasım 2009 tarihinde şube kuruluşunu ilan ettirmiş. Bu tarihler baz alınırsa biz 1 yıllık zamanaşımını kaçırmış oluyoruz. Ama biz dün itibari ile öğrendik, benim burda netleştiremediğim mevzuu dava zamanaşımının hangisinin olayımızda uygulanacağı ve nerden itibaren başladığı, yani davayı açıp müvekkilimi zarara uğratmak istemiyorum zaman aşımı geçti ise?(
teşekkür ederim.

Est

Sayın Aladağ ve sayın Admin'e ayırdıkları zaman, yıllara-özene-emeğe-tecrübeye dayalı bilgilerini paylaşmada gösterdikleri müsriflik ve verdikleri emek için ayrı ayrı teşekkürlerimle

Sayın Av.Fatma B,

5237 S.K. m.5: “Bu Kanunun genel hükümleri, özel ceza kanunları ve ceza içeren kanunlardaki suçlar hakkında da uygulanır.”

5237 S.K. m.45: “Suç karşılığında uygulanan yaptırım olarak cezalar, hapis ve adlî para cezalarıdır.”

6570 S.K. m.16: "...15 inci madde hükmüne aykırı hareket edenler hakkında altı aydan bir seneye kadar hapis ve üç yıllık kira bedeli tutarınca ağır para cezası hükmolunur..."

5237 S.K. m.66: "...Beş yıldan fazla olmamak üzere hapis veya adlî para cezasını gerektiren suçlarda sekiz yıl,geçmesiyle düşer..."

BK m.60/2: “…zarar ve ziyan dâvası, ceza kanunları mucibince müddeti daha uzun müruru zamana tabi cezayı müstelzim bir fiilden neşet etmiş olursa şahsî dâvaya da o müruru zaman tatbik olunur..."

6570 S.K. un 16.maddesinde Türk Ceza Kanunu mucibince belirlenen cezayı içeren bir fiil, suç vardır; 6570 S.K. m.15’e aykırı hareket etme fiili, cezayı müstelzim bir fiildir. O halde 6570 S.K. m.16’daki bu fiil hakkında Türk Ceza Kanununun genel hükümleri uygulanabilecektir. Türk Ceza Kanununun 66. maddesi der ki; 6 aydan 1 seneye kadar hapis durumunda zamanaşımı 8 yıldır. BK m.60/2 der ki; zararın tazmini istemine dair dava, cezayı gerektiren bir fiilden ileri gelmişse; bu davaya uzamış zamanaşımı uygulanır. Kanuna göre bu zamanaşımının uygulanabilmesi için fiilin, sadece ve sadece cezayı gerektiren bir fiil olması gerekli ve yeterlidir. Bundan dolayı kişi hakkında şikayette bulunulmuş olması, ceza davası açılmış olması, kişinin bu fiilden dolayı mahkum edilmiş olması gerekmez; kanun, uzamış zamanaşımının uygulanabilmesi için bu şekilde bir şart öngörmemiştir.

İkame edeceğiniz davada "zamanaşımından dolayı" müvekkilinize zarar vereceğiniz kanaatinde değilim.

Saygılar...