Mesajı Okuyun
Old 22-12-2010, 22:29   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan armegedon23
Cengiz bey yargıtayın bazı kararları avukatlık kanununda yer alan özel hükmün yargılama giderlerinden olan ilam vekalet ücretine ilişkin humk hükümlerini ortadan kaldırmayacağı yönünde. İlam vekalet ücretinin karşı ilam vekalet ücreti ile mahsup edilmek suretiyle icra dosyamıza kısmi ödeme yapıldı. Bunun üzerine takibe devam ettik ve şu an icra hukuk mahkemesinde davamız devam etmekte. Konu hakkında anayasa mahkemesi kararı olmasına rağmen yargıtay hukuk genel kurulunun konu hakkında pekte açık olmayan ve beni şüpheye düşüren kararları ile karşılaştım. Açıkcası hala şüphelerimi yenemedim. Özel kanun avukatındır demesine rağmen bir yargıtay dairesinin vermiş olduğu kararda "avukata ödeneceği anlamına gelmez" ifadesine rastlamıştım. İyi geceler. Saygılarımla.

Yargıtay'ın vekalet ücreti ile ilgili az sayıda yasaya uymayan kararı var. Takip etmedim ama belki bunlardan bir kısmı yerel mahkemenin direnmesi üzerine Hukuk Genel Kurulu'na gitmiştir. Direnme olmadıysa da o kararlar yasayı ve yasaya uygun genel uygulamayı ortadan kaldırmaz.