Mesajı Okuyun
Old 20-10-2006, 01:35   #3
ibreti

Nasreddin hoca "bana hekim değil, damdan düşeni getirin!!!" demiş ya.. Sanık iskemlesine oturup yargılanmadıkça bir avukatın da savunmaya gereksiniminin olduğu belki biraz yadırganıyor. "Zaten hukuku bilir.. Kendisini savunsun." gibi düşünülebiliyor.

Halen yargılanıyorum. Üç meslektaşım da savunmamı üstlendi. Kendi savunmamı kendim yapsaydım şu ana kadar aleyhimde en az 10 dava daha açılırdı. Belki de şu klavyenin başına oturup, buraya mesaj yazamaz, büromun hemen yanındaki hapishanede türkü söyler olurdum bu saatte.

Mahkemeye tanıkları bildirdim. Dört kez davet edildiler. İki kez mahkeme kapısına kadar da geldiler. Hemen her duruşmada savcı değişti. Son celsede tanıklar yine hazırdı. Dinlemediler. Gerekçe s... hakkındaki soruşturmalar özel usule tabi imiş. Bu nedenle bakanlık soruşturmasının sonucunu öğrenmek gerekirmiş.
İsnat edilen ne? Görevli s... görevinden dolayı hakaret ve tehdit. Anayasa'nın 39.madesi açık. İspat hakkım var. Neyle ve nasıl ispatlayacağım tanıklar dinlenmezse? Soruşturulan s.. değilki,.. Soruşturulan benim eylemim. Bakanlıkla hiç alakası da yok. Üstelik hakaret ve tehdit içerdiğini söyledikleri dilekçemde her ne yazdımsa, aleyhinde şikayette bulunduğum s.... hakkında soruşturma yapan cumhuriyet savcısı hazırladığı sonuç fezlekesinde bunu tespit etmiş... adli ve idari yönden bu s.. hakkında soruşturma açılması gerekir demiş. Lakin hasır altı edilmiş. Soruşturma açılmamış.
Benim aleyhimde açılan davanın akıbetini böyle sakat bir soruşturmaya bağlayıp, ispat hakkımı ortadan kaldırarak mahkum etme çabası var.
Nedeni var bunun.. Vaktiyle şikayetim üzerine yapılan soruşturmada torbaya doldurulan mızraklar benim aleyhimdeki davada ortalığa saçılacak ve soruşturması hasır altı edilen s... muhtemelen mahkum olacak. Benim ispat hakkımı ortadan kaldırarak mızrakların ortalığa saçılmasının önüne geçilmeye çalışılıyor.
Sanık iskemlesine oturup, böyle bir durumla karşılaşınca avukatlık sıfatıma rağmen savunmaya ihtiyacım olduğunu iliklerime kadar hissettim. Çünkü benim söyleyemediklerimi savunma dokunulmazlığı kapsamında onlar söyledi, tartıştı... Ben aynı savunmayı yapsam binbir türlü hakaret ile karşılaşabilir, sinirlerimin yıpranması nedeniyle suç işleyebilirdim.

Saygılarımla...