Mesajı Okuyun
Old 20-06-2006, 17:14   #4
Admin

İlginize çok teşekkürler ancak kanaatimce bu kararın olayımıza uygulanma ihtimali yok. (Tabii noterler uygulamak isteyecektir, o başka!).

Karar "Doğmamış bir haktan önceden vazgeçmek de mümkün değildir" demektedir ve genel kural olarak da bu doğrudur ama mirastan feragat sözleşmesi söz konusu olduğunda "hakkın doğması" zaten fiilen imkansızdır. Zira miras hakkı sadece ölümle doğar. Muris hayattayken "miras hakkından" söz edilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla bu kararı mirastan feragat sözleşmelerine uygulayacak olursak, bu sözleşmelerin hiçbirini yapmak mümkün olmayacaktır.

Noterler "taraflar evlendikten sonra bu sözleşmeyi yaparız" diyorlar ama benim hukuk mantığım bunu almıyor. Miras hakkı ölümle doğar, evlilik ile miras hakkı doğar mı? Ya taraflardan biri ölmeden boşanma olursa bu sözleşme ne olacak? Doğal olarak geçersiz kalacak. Ben de diyorum ki, nişanlılık sırasında yapılması durumunda evlilik gerçekleşmezse de aynı sonuç olur. Dolayısıyla nişanlılara bu sözleşmeyi yapmakta bu kadar tereddüt edecek ne var, ben anlayamıyorum.