Mesajı Okuyun
Old 15-12-2006, 01:17   #49
şule BEDER

Varsayılan hukukcu olmak ve hukukcu olmek...

Hic bir bilgisayar muhendisiyle herhangi bir konuyu tartistiniz mi?? cevabiniz hayir ise hic sasirmadim cunku olaylari sadece 0 ve 1 e gore degerlendiren bir yaklasim, tartismaya ve gercegin bazen yuzdeli sonuclarina katlanamaz. Onlara gore tartismanin ve gercege ulasmaya calismanin bir anlami yoktur cunku her bireyin kendi yaziliminda gerceklik neyse o sekilde kalmalidir cunku herhangi bir degisiklik yuzlerce sayfalik yeni program yazilimini gerektirir.. Dolayisiyla degisik fikirleri tartismak ve degisiklikleri kabul etmek istemezler.

Hukukun bizlere sundugu degisik yonlerden degerlendirme, olaylarin bir davali bir davaci yonunu gormek zorunlulugu nedeniyle bir siyah bir beyaz bir de gri bakis acisi yukarida bahsettigim 0 ve 1 yaklasimina kesinlikle benzemez. Bu cercevede bilgisayar muhendisi olan kardesimle olan sosyal yasama yansima farkliligimizi aldigimiz farkli icerikli egitime bagliyorum. Sunu belirtmek istiyorum ki egitim insanlarin hayata bakis acilarini belirledigi gibi hayati hangi renklerle algiladigini da belirliyor.. Bir hukukcu herzaman neden, nicin soruyor ve gercek nedeni arastiriyor. Bu yaklasim cok cabuk karar verilmesi gereken durumlarda bir dezavantaj olarak degerlendirilse bile, yanlis karar vermenin sorumluluguyla her daim yuzlesen bir hukukcunun her olasiligi degerlendirmeden karar vermemesi, onun beyninin ve kalbinin her hucresine kazinmis bir gercektir ve gercek bir hukucku, hukukcu olarak dogmamis olmasina ragmen bir hukukcu olarak olur..

saygilarimla..