Mesajı Okuyun
Old 17-01-2022, 10:14   #3
Av.ElifAktasyaka

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Sahtecilik yada iradeyi sakatlayıcı nedenler (yanılma,aldatma,korkutma) hali varsa bunlara dayanılarak tapu iptali istenebilir.
Bunun dışında, tapu işleminde imza bilmediğini beyan eden kişinin yönetmelikteki yönteme göre parmak izi kullanması geçerli bir işlemdir.

TAPU MÜDÜRLÜKLERİNCE DÜZENLENEN RESMÎ SENETLERE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

İmza Bilmeyenin İşareti
MADDE 21 – (1) Taraflardan biri veya birkaçı imza bilmiyorsa, sol elin baş parmağı, yoksa sağ elin baş parmağı o da yoksa diğer parmaklardan biri ilgili belgeye bastırılır ve sol el baş parmağı dışında bir parmak kullanılmışsa, hangi parmağın bastırıldığı yazılır.
(2) Mühür kullanılması halinde parmağın da bastırılması zorunludur.
(3) Tanıklar mühür ve parmak izini onaylarlar.

Öncelikle çok teşekkür ediyorum üstadım.

Müvekkil okur yazar, imza atabilmektedir. Hatta satış işleminden bir hafta kadar önce SGK ya atmış olduğu imza örnekleri mevcut. Yalnızca oradaki baskı ve stres sebebi ile elleri titremiş ve imza atamamıştır. İkraha dayalı tapu iptal tescil davası yakın zamanda açıldı. Ancak satışın geçerliliği anlamında imza bilen ve bir hafta öncesine kadar atabilen kişinin satış esnasında parmak basmanın geçerliliği hususu ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım.