Mesajı Okuyun
Old 14-02-2007, 11:32   #7
Hekimbaşı

Varsayılan Evlilik aktine konu edilse iyi olur

Sn.Kayar,

Ölçütler derken hukuki olanlardan söz ettiğinizi düşünüyor ve tamamen katılıyorum. 'Rıza' dediğinizin de herhalde özel bir hukuki anlamı var; çünkü olağan günlük kullanım çerçevesinde yazdıklarınızı okuduğumda, kafam karışıyor.

Bunu 'istek' ve 'onay' diye ayırarak görüşlerimi belirttim, çünkü tıbbi zorunluluk nedeniyle uygulanan kürtajları konu dışında tuttum.

"Kadının rızası operasyonun olmazsa olmazıdır." derken, operasyonun tıbbi bir zorunluluk olduğu halleri konu etmiyorsunuz herhalde. Öte yandan; erkeğin isteği üzerine kadının onayı olmaksızın operasyon yapılmasını kastediyor iseniz, öyle birşeyi de hayal etmek mümkün değil. Kimsenin kimseyi izin vermedikçe kesip biçecek hali yok. Umarım yazdıklarımdan bunu savunduğum izlenimi edinmemişsinizdir; öyle birşey savunamam. Belli koşullarda ceninin erkek tarafından istenmeme hakkı ortaya çıksa dahi bunun yapılamayacağını; hatta bu durumun kötü niyet sonucu olduğu kuşkusu bulunsa bile, doğum olursa erkeğe maddi yükler düştüğünü belirttim.

Ama "olmazsa olmazıdır" demekle; hiçbir koşula bağlı olmaksızın, yalnızca kadının isteğiyle düşük yaptırılabileceğini kastediyorsanız; belli durumlarda bunun haksızlık olacağı yönündeki görüşlerim açık. Ne yazık ki size katılamam. Hiçbir baba veya baba olma isteğini taşıyan erkek de katılmayacaktır. Böyle bir görüş; evlilik akti ve aile kurumunun dayandığı felsefi temelleri sarstığı için toplumun geleceğini tehdit eder niteliktedir. Bu hakkın sadece kadın tarafından kullanılacağı yönünde maddeler içerir biçimde evlilik akti yapılabildiği durumlar elbette istisnadır. Nitekim, artık bizde de akit yapmanın yolu açılmıştır; fakat gebelikler veya çocukları bu akde konu yapmak mümkün müdür, bilemiyorum. Sanırım olmuyor, ama olmasında bence yarar var. Böylece, isteyenler bu konudaki olası müstakbel aile içi uyuşmazlıkları baştan çözme fırsatını bulurdu. Aslında ilke olarak çiftlerin evlilik öncesinde aralarında konu ettikleri herşeyin evlilik aktinde yer alması taraftarıyım. Çocuk yapılıp yapılmayacağı, yapılacaksa kaç tane yapılacağı, olmazsa ne yapılacağı, anlaşılan adede ulaşılınca ne yapılacağı, adet aşılırsa ne yapılacağı vs, evlenmeye niyetli çiftler arasında zaten konuşulagelen şeylerdir. Neden akitte yer almasın? Tabii, bunun toplumun tutucu kesimlerine ne kadar yararı olur, nasıl karşılarlar, orası da epey tartışmalı.

Saygılarımla,