Mesajı Okuyun
Old 17-04-2021, 09:34   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Alıntı:
1 davalı eşim mahkemeden sonra telefon numuarasını değiştirmiş, hiç bir şekilde uluşamıyorum. eşime resmi olarak nasıl uluşabilirim

Eşiniz numarasını paylaşmadığı sürece bu konuda bilgi edinmeniz pek mümkün görünmüyor. Ancak kendisine dava açıldığında veya noterden bir evrak tebliği gerektiğinde bildiğiniz adrese tebligat yapılamaz ise tebligatın mernis adresine yapılmasını talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Alıntı:
2- tekrar dava açabilmem için 3 yıl beklemem gerekiyormuş, Davalı eşim duruşma bittikten sonra dışarda sadakat yükümlülüğü karar kesinleştikten sonra başlar ben bu süreçte sana 4 ay sonra eve dön ihtarı göndereğim ve 2 ay içinde senen dönmem gerekir dedi bu yüzden ayrı yaşama kararı istedim ama sen kabul etmedin dedi ve ben aile birliğini tekrar kurmak için evi tekrar kuracağım bu zaman geçtikten sonra seni davet edeceğim dedi eve dönmezsen terke ve sadakat yükümlülüğüne dayalı dava açacağım yaptığım tüm masrafları mahkemede senden talep edeceğim dedi böyle bir dava açabilir mi ( bu sözlerinden sonra konuşmadık telefonunu değiştirmiş )
yaptığı masrafları benden talep edebilir mi ( kira- eşyaları hepsi yeniden kurulacak evle ilgili tüm giderler )

Eşinizin usulune uygun ihtarına rağmen eve dönmediğinizde eşiniz terk sebebi ile boşanma davası açabilir.Dava kabul edildiğinde elbette dava için yapmış olduğu yargılama gideri ve vekalet ücreti Mahkemece size yüklenecektir.

İhratdan sonra hazırlanan ev için yapılacak masrafların boşanma davası içinde istenebileceğini düşünmüyorum.

Alıntı:
3- ben eve dönmek istemiyorum eve dönmezsem eşim benim hakkımda maddi manevi tazminat davası açabilir mi ( ayrı yaşama kararını red ettiğim için

Terk sebebi ile boşanma davasında taraflar maddi manevi tazminat elbette isteyebilir. Önemli olan tazminat koşullarının olup olmadığıdır. Terk sebebi ile size eve dön ihtarı yapan eşinizin -geçmişteki olayları affettiği ve hoş gördüğü değerlendirilerek- tazminat koşullarının oluşmayacağını düşünüyorum.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.