Mesajı Okuyun
Old 01-03-2024, 10:25   #8
yakutmen

Alıntı:
Yazan av. cakhus
benim icra dosyam borçlu tarafın taşınmazı tahliye etmesi ile kendiliğinde son buldu. Ancak son bulmasa idi;
icra dosyasına tahliye kararını sunarak, gün talep edecektim. Talebimin içeriği; müdürlüğünüze ait tahliye talepli
icra takibim her ne kadar haricen tahsil nedeni ile kapatılmış ise de müdürlüğünüzün vermiş olduğu karar hukuki dayanaktan yoksun
olup dosyanın yeniden açılması gerekmektedir.
Tahliye talebinden feragat etmek için Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2011 yılında vermiş olduğu bir kararda[1];
“ÖZET: Mahkemece, 'davalı hakkında daha önce başlatılan takipten feragat edilmiş olması’ davanın reddini gerektiren bir diğer gerekçe olarak gösterilmiş ise de,
davacı vekili icra Müdürlüğünde ‘takibimizden feragat ediyoruz, senet aslının tarafımıza tevdiini talep ederiz.’ şeklinde beyanda bulunmuş olup,
söz konusu bu beyan, hakkın özünden feragat niteliğinde değildir. Esas haktan feragatin açık bir şekilde yapılması gerekli olduğundan,
hakkın özünden değil, sadece takipten feragat edildiği anlaşılmaktadır. Takipten feragate rağmen esas hak, hukuki varlığını korumaya devam ettiğinden,
alacaklı, alacağının tahsili için dava veya yeniden icra takibi yoluna başvurabilir.” alacaklının,
icra takibinden feragat etmesi halinde alacağını dava yoluyla veya yeniden takip yoluyla talep edilebileceğine karar vermiştir.
Takipten feragat, alacaktan feragat anlamına gelmemektedir. Alacağın feragati ile de icra takibi sona erdirebilir.
Ancak Yargıtay kararında da belirtildiği üzere, alacaklı alacağından feragat ettiğini açıkça belirtmek zorundadır. Sunmuş olduğumuz Yargıtay kararı gereğince
tahliye talepli icra takibimde, tahliye istemimizden açıkça feragat etmemiş olmamamıza rağmen dosyanın kapatılması hatalıdır.
Bu nedenle tahliye talebimizin icra edilebilmesi için dosyanın tekrardan açılarak tarafımıza tahliye için gün verilmesini talep ederim.
diyerek talepte bulunacaktım.
Ayrıca icra müdürü ile konuşup dosya kapatılmasının hatalı olduğunu, dosyanın yeniden açılmasına itiraz olacaksa
bunu borçlunun şikayet yoluna başvurarak yapmasını gerektiğini aksi halde mağdur olan tarafın müvekkil olacağı yönünde konuşma yaparak dosyayı açtırmaya çalışacaktım.
Eğer dosyayı yeniden açmaz ise ne yazık ki tahliye talebimin red kararına şikayet yolu ile mahkemeden dosyanın açılması talebinde bulunmak gerekiyor.

bende öncelikle müdür ile görüşüp sulh ile çözmeye çalışacağım aksi halde şikayet yoluna gideceğim. Sonucu bildireceğim. Teşekkür ederim.