Mesajı Okuyun
Old 03-11-2007, 14:20   #1
MEGA46

Mesaj iptal kararı

1999 yılında belediyeye inş.ruhsatı müracaatı yaptım.hiç bir evraklarıma ve projelerimde eksiklik olmaması sonucunda tarafıma harç yatırılması istenilmiş ve nakden yatırılmıştır.Harç yatırmam sonucunda inşaatıma başladım.Ruhsatımın çıkarılıp verilmesi gerekirken düzenlenip verilmemiştir.2002 yılına kadar düzenleme yapılmayıp tarafıma herhangi bir cevap yazısı bile yazılmamıştır.2002 Yılında tarafıma şiafi olarak otopark ücreti yatırılmam istenilmiş,bende egerki otopark yatırmam gerekiyorsa niçin cevap yazısı ile cevap vermediklerini,kaldıki yan inşaatlara otopark ücreti alınmadan ruhsat verildiklerini şikayet etmiş bulunmaktayım.Belediye kurumu bu şikayetim ile tarafıma teşekkür edilerek otopark ücreti veyahut inşaat alanında otopark sorununu çözmemi istemişlerdir.Bende mimari projede otopark sorununu kanunen tadilat yaptırarak çözdüm.Tekrar belediyeye verdim yine ruhsatım düzenlenip verilmemiştir.2006 yılında adli yargı tarafından ruhsat alınması için herhangi bir fiili veya hukuki eksikliğimin olup olmadığı hususunda tespit talebinde bulundum.Bilirkişi raporunda herhangi bir eksikliğimin bulunmadığı 1999 yılında ve 2002 yılındaki müracaatlarda ruhsat verilmesi gerektiği rapor edilmiştir.Bu raporu ekleyerek daha önceki haklarımın yani müktesep haklarımın iadesi için belediye kurumuna müracaat ettim.Belediye kurumu bu müracaatıma karşılık önceki müktesep haklarımın olmadığını belirten cevabi yazıyı tarafıma göndermişlerdir.Bende g.antap idare mahkemesine başvurarak iptalini istedim.Karar iptal edilmiştir.
İptal kararı belediyeye tebliğ edilerek belediye temyize gitmeyerek karar kesinleşmiştir.Hal böyle iken kararın tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde kararın yerine getirilmesi gerekirken yani daha önceki müktesep haklarımın verilmesi gerekirken belediye 4 ay sonra tarafıma bir tutanak göndererek yaptırdığım inşaatın bir kat fazla olduğunu bu fazla katın yıkıldığı takdirde ruhsat verileceğini belirtmişlerdir.Belediyenin bu tutanağını yargı kararına uymamak adına kılıf aradıklarını düşünerek tekrardan adli yargı tarafından tespit talebinde bulundum böyle bir fazla katın olup olmadığı hakkında.Bayındırlık müdürlüğünden istenilen bilirkişi raporunda yine önceki bilirkişi raporu gibi projeye uygun mevzuata uygun olarak inşaatın yapıldığını herhangi bir fazla katın bulunmadığını belirtmişlerdir.Bu raporu belediyeye tebliğ ettim yine ruhsatım düzenlenmemiştir.
1-Belediyeyi savcılığa şikayetde bulundum.
2-Tam yargı tazminat davası açtım.
Belediyenin bu haksız keyfi kasten yargı kararını uygulamadıkları aşikar olup konu ile alakalı danıştay kararları varmı yokmu bilmek okumak istiyorum tüm arkadaşlara saygılar