Mesajı Okuyun
Old 16-11-2007, 19:55   #3
Av. Bülent Sabri Akpunar

T.C.
YARGITAY
6. HUKUK DAİRESİ
E. 2004/2574
K. 2004/2706
T. 13.4.2004
• TAPU İPTALİ VE TESCİL ( Önalım Hakkına Dayalı )
• ÖNALIM HAKKINA DAYALI TAPU İPTALİ VE TESCİL ( Davada Bedelin Belirlenmesi-Davalı ile Satıcı Paydaş Arasında Yapılan Satım Sebebiyle Davalı Tarafından Ödenen Satım Bedeli ile Tapu Harç ve Masraflar Toplamından İbaret Olması )
• SATIM TARİHİ İLE DAVA TARİHİ ARASINDA UZUN ZAMAN GEÇMESİ DURUMUNDA ŞUFA DAVASINDA BEDELİN BELİRLENMESİ ( Payın Dava Tarihindeki Değeri Belirlenerek O Miktarın Şufa Bedeli Olarak Kabulü )
• ŞUFA DAVASI ( Davada Bedelin Belirlenmesi-Davalı ile Satıcı Paydaş Arasında Yapılan Satım Sebebiyle Davalı Tarafından Ödenen Satım Bedeli ile Tapu Harç ve Masraflar Toplamından İbaret Olması )
4721/m.732
ÖZET : Önalım davalarında bedel, davalı ile satıcı paydaş arasında yapılan satım sebebiyle davalı tarafından ödenen satım bedeli ile tapu harç ve masrafı toplamından ibarettir. Satım tarihi ile dava tarihi arasında uzunca bir süre geçmişse payın dava tarihindeki değeri belirlenerek o miktarın şufa bedeli olarak kabul edilmesi icabeder. Bu süre dosya özelliği iktisadi hayattaki değişiklik dikkate alınarak belirlenir.

DAVA : Mahalli mahkemesinden verilmiş bulunan yukarıda tarih ve numarası yazılı önalım davasına dair karar davalı tarafından süresi içinde temyiz edilmiş olmakla dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Dava, önalım hakkı sebebiyle payın iptali ile davacı adına tescile ilişkindir. Mahkemece istem gibi karar verilmiş, ve hüküm davalı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Önalım davalarında bedel, davalı ile satıcı paydaş arasında yapılan satım sebebiyle davalı tarafından ödenen satım bedeli ile tapu harç ve masrafı toplamından ibarettir. Yargıtay'ın yerleşen içtihatlarına göre satım tarihi ile dava tarihi arasında uzunca bir süre geçmişse payın dava tarihindeki değeri belirlenerek o miktarın şufa bedeli olarak kabul edilmesi icabeder. Bu süre dosya özelliği iktisadi hayattaki değişiklik dikkate alınarak belirlenir.

Dava konusu edilen pay 27.7.2000 tarihinde davalıya 9.000.000.000.-TL bedelle satılmış, dava ise 6.7.2001 tarihinde ikame edilmiştir. Bu iki tarih arasındaki zaman farkı gözönünde tutularak payın dava tarihindeki değeri belirlenerek fark olduğu takdirde onun da depo ettirilmesi, ondan sonra bir karar verilmesi gerekirken, bundan zühul olunması doğru olmadığı gibi bedeldeki muvazaa iddiası ispat edilmediğinden arasındaki fark üzerinden davalı yararına vekalet ücreti takdir edilmemiş olması da hatalı görülmüştür.

Hüküm bu nedenlerle bozulmalıdır.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz itirazlarının kabulü ile HUMK.nun 428.maddesi uyarınca hükmün BOZULMASINA, istek halinde peşin alınan temyiz harcının temyiz edene iadesine, 13.04.2004 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

yarx