Mesajı Okuyun
Old 10-08-2020, 11:27   #1
Av. Zümer AYDIN

Varsayılan İzale-i şuyu davası için nasıl yol izlenir ?

Meslektaşlarım merhaba. Miras meselesi ile ilgili bir dava açmam gerekecek. Bu konuda çok tecrübem olmadığı için sizlerden bilgi almak istedim. Olay şu ki; müvekkilin dedesi vefat ediyor. Kalan miras, müvekkilin babasına ve halasına bölüşmüş. Hala kendi haklarını almış, tapuları çıkartmış. Baba hiçbir işlem yapmamış. Akabinde müvekkilin de babası vefat etmiş ve dolayısıyla müvekkilim de şuan mirasçı olmuş, kendisi haricinde 4 mirasçı daha var. Ama hala, zamanında müvekkilin babasına da kalan mallardan fazla pay almış, bir takım karışıklıklar yaşanmış, başka mirasçılar da var şuan, müvekkilin babasına kalan arsaların bazılarına müteahhitler ev de yapmış. Şimdi müvekkil dava açıp dededen ve akabinde babasından kalan mirasların tespit edilip herkese hakkı oranında paylaştırılmasını istiyor. Bu sebeple bir izale-i şuyu davası açılması gerektiğini düşünüyorum.

1- Bu kanaatim doğru mudur öncelikle yoksa başka bir tespit ile mi başlanmalı ?

2- Açılacak olan dava için nasıl bir yol izlemem gerek ? Önceden tapuya gidip kişilere kalan miras paylarını tespit edebilir miyim ? Hala kendisi bir takım evraklar çıkarttırmış ( belediye ve tapudan ). Açılacak davada davacı sadece müvekkil mi olmalı yoksa tüm mirasçıları davacı mı yapmalıyız ? Tüm mirasçılar davacı olursa davalı kim gösterilmeli ?

3- Dava değeri olarak ilk etapta 1000 tl mi denmeli, daha sonra bilirkişi tespiti ile harç tamamlatılması mümkün oluyor mu?

4- Başka neleri hazırlamam, hangi tespitlere ulaşmam gerek? Yardımcı olursanız çok sevinirim.