Mesajı Okuyun
Old 16-12-2006, 12:58   #5
anti-leviathan

Neşeli adam öldürme kastı olsa bile 'adam öldürmeye teşebbüs' vardır diyemeyiz..

Sevgili mutlakadalet,
Ben de adamın kastının adam öldürme olmadığını düşünerek sizin gibi cevap verdim..ancak size bir konuda katılamayacağım, ki o nokta da 'teşebbüs hükümleri' doğrultusunda.
Adamın eşi ile 'adam öldürme kastı' ile cinsel birliktelikte bulunduğunu düşündüğümüzde, ben bunu adam öldürmeye teşebbüs hükümlerine sokamıyorum; çünkü suça teşebbüs etmek şu anlama gelir: Kişi, suçu işlemek ister, elverişli hareketlerle doğrudan doğruya icraya başlar ve fakat elinde olmayan nedenlerle suçu tamamlayamaz ve ölüm sonucu gerçekleşemez. Buna örnek: kişi, adama bir el ateş eder, kalbine nişan alır ve fakat mağdurun kaçması sonucunda koluna isabet eder ve ölmez. Bu durumda yaralama değil, öldürme kastının olduğu açıktır, buna teşebbüs etmiştir ama suç elinde olmayan bir nedenden dolayı tamamlanamamıştır.
olayımızı düşündüğümüzde ise adamın aracı cinsel birlikteliktir, birliktelik yaşamışlardır ve suç tamamlanmıştır. Burada teşebbüs yoktur; çünkü istediği araç ile istediği sonuca ulaşmıştır fail.
bir noktaya daha değinmek istiyorum: Yeni TCK'da 'kastı aşan adam öldürme' kavramı kalkmış yerine 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' getirilmiştir.
Ank üniv kaçıncı sınıf merak ettim? yeni yönetmeliğe tabi olanlardan mısın?