Mesajı Okuyun
Old 07-12-2020, 17:23   #2
Admin

Defter tasdiki artık yapılmıyor. Ancak muhasebecilerin yıllardır aldıkları defter tasdik ücreti de esasında genel olarak bu tasdik için değildi. Eski yıllarda da muhasebeciler aldıkları bu paranın ÇOK küçük bir kısmını notere tasdik ücreti olarak verirdi. Samimiyetiniz olan bir muhasebeciyle "dürüstçe" sohbet etme imkanı bulursanız, alınan bu paranın Muhasebeciler için bütün yıl mükellef için yaptıkları genel harcamaların bir karşılığı olduğunu söylecektir. (Örneğin sizin adınıza vergi dairesine gittiğinde yol gideri, çekilen fotokopiler vs.).

Bir diğer deyişle adı defter tasdik ücreti olan bu ücretin esasında yasal bir dayanağı yok. Ancak ödemem diyorsanız, muhasebeciniz de muhtemelen bundan sonra sizinle çalışma şeklini değiştirecektir. (Örneğin yapılan yol giderlerini faturalandırmak, aylık ücretini arttırmak, sizinle hiç çalışmamak vs.).

Avukatlar müvekkillerinden bir vekalet ücreti aldığı halde Avukatlık kanunu kapsamında karşı taraftan dava sonunda müvekkil adına alınan vekalet ücretinin de sahibi oluyor. Bunun yasal bir gerekçesi var ancak uygulamada müvekkille neden 2 kere vekalet ücreti alındığını anlatmak kolay olmuyor. Birçok avukat müvekkilden alacağı vekalet ücretini hesap ederken, dava sonunda alacağı dava vekalet ücretini de düşünerek bir hesap yapıyor. Eğer davanın başında müvekkil dava sonundaki vekalet ücretini ben alırım derse, muhtemelen avukat da ilk ücretini buna göre belirleyecektir.Muhasebecilerin defter tasdik ücretini biraz buna benzetiyorum. Defter tasdiki olduğu zamanlarda muhasebecinize "defter tasdikini ben kendim yaptıracağım" derseniz, muhasebeciz de o zaman aylık ücretini size "buna göre" söylüyordu.