Konu: Yeni Anayasa
Mesajı Okuyun
Old 10-09-2007, 14:16   #45
yargıç isa

Kitap ...........

Alıntı:
Yazan hayyam
Bu konunun yeri anayasa değil diyenlere "Venezuella Anayasasını" incelemelerini tavsiye ederim.. bir örnek madde 88 "
"Devlet, çalışma hakkından yararlanma konusunda kadın ile erkeğe eşitlik güvencesi sağlar. Devlet, ev içinde harcanan emeğin, toplumda değer üreten ve toplumsal refah ile servet üretimine katkıda bulunan bir ekonomik faaliyet olduğunu tanır. Bu yasa uyarınca ev kadınları, Sosyal Güvenlik hakkına sahiptir."
syn hayyam;

Bu , kadının toplumda, daha da indirgermiş haliyle aile içinde, yer aldığı konum(ev hanımlığı) dolayısıyla karşılaştığı maddi-maduriyet durumunu düzeltmeye ilişkindir. Sizin cevap vermek istediğiniz husus, kadın sivil toplum örgütlerinin desteklenmesine yönelik bir düzenlemenin anayasada yer almasının gerekli olup olmadığıdır. Çünkü ben syn görkemin mesajında bu yöndeki talebine karşılık BUNUN YERİ ANAYASA DEĞİLDİR demiştim." Kadınların toplum içerisindeki eşitsiz konumundan dolayı her yönden desteklenmesi ve bu durumu gidermeye yönelik gerekli yasal düzenlemelerin yapılması, uygulamaya konması" şeklinde bir düzenleme getirebilrisiniz. Lakin dahada ayıklayıp bu sorunun çözümlerinden biri olan kadın sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesi hükmünün anayasada yer almasının uygun olmadığını düşünüyorum.İlgili kanunlarla bu pekala yapılabilir.

Kadın erkek eşitsizliğinin bir çok kaynağı vardır. Kızların okutulmama oranlarının yüksek olması da kadın erkek eşitsizliğine zemin hazırlayan sorunlardan biridir. Bunun için kızlarını okutmayan aileleri ayrıca bir yaptırıma tabi tutmak gerekir. Buna ilişkin düzenlemeyide ilgili yasalarda yapmak durumundayız. Yine okuyan kızlara erkeklere nazaran daha fazla maddi yardım yapılması da ilgili kanunlarda düzenlenir. Sivil toplumda erkeklerin kadınlara nazaran çok daha baskın rol almasıda eşitsizliğe zemin hazırlayacak sorunlardan biridir ve kadın sizil toplum kuruluşlarının desteklenmesi gerekir. Buna ilişkin düzenleme de ilgili kanunlar ile yapılmalıdır. Belki bu sorunlar daha da çoğaltılabilir. Lakin bu konuda esas alınacak anayasak dayanak yukarıda kalınca yazarak belirttiğim yada buna benzer bir düzenleme olmalıdır. Uygulamalarımız da bu hükme paralel olmalıdır. Kadının toplumsal hayatın her kesminde yeralabilmesi için (özellikle mecliste) gerekleri düzenlemelerin yanında çok iyi bir şekilde bunları uygulamaya da geçirebimek gereklidir. Elbetteki sadece anayasadaki EŞİTLİK ibaresi ile bu sorun çözülmez, ama anayasada yer alacak boyutu bundan veya bu durumun sağlanmasını istemekten ibarettir.Bunu sağlamak için gerekli çalışmaları yapmak devletin görevidir. Bizim bunu uygulamamız gerekir. Buda bireyleri eğitmek ile sağlanır. Kadınların çeşitli alanlarda desteklenmesi, arkasında olunması ile sağlanır. Herşeyin iyisini erkek bilir anlayışının yıkılması ile ; "ben bilmem beğim bilir" diye düşünen kadınlara bir birey olduğunu hatırlatmamızla sağlanır.

saygılarımla...