Mesajı Okuyun
Old 26-04-2012, 15:09   #1
Konuk

Acil aile konutunun davacı eş, (kadın) ve çocuklara tahsisi

ben davacıyım(kadın).
boşanma aşamasındayım.
yerel mahkeme boşanmamıza karar verdi. ancak eşim temyiz etti. 3 kızımın (lise öğrencisi)velayeti bende. her çocuk için 220 tl tedbir nafakası verildi. ben çalıştığım için bana herhangi bir nafaka verilmedi.
zaten yerel mahkeme kararı 1.5 yıl sürdü. temyiz aşaması vs. en az 1.5 yıl daha sürecek. bu süre içerisinde ben çocuklarımla birlikte kirada (2+1 evde)oturuyorum.(450tl)
eşim ise tek başına aile konutunda (5+1 lüks bir daire)oturuyor. konutun tapusu benim üzerime ama, konutun üzerinde aile konutu şerh i var.
şerhin kaldırılması için dava açtım. ancak boşanma kesinleşmediği için kaybettim.(bir de onun avukat parasını ödedm). eşim evden hiç bir şekilde çıkmıyor.
aşağı yukarı 3,3-5 yıl ben kirada o ortak konutta oturacak boşanma kesinleşinceye kadar.. bu da ortalama 30-35 bin tl para kaybı benim için.
Bu maduriyetimi giderecek bir dava açabilir miyim. kendi avukatım bunun mümkün olmadığını söyledi. tek çözümün aile konutuna benim taşınmam, eşimin ise kavga, gürültü ile evden uzaklaştırma kararı almak olduğunu söyledi. ancak çocuklarımın huzuru için ben bunu istemiyorum. ben maddi olarak maduriyetimin giderilmesini istiyorum. ayrıca dava açıp kaybetmek de bana çok mali yük getiriyor. zaten bu güne kadar nafaka, icra boşanma derken 4000 para harcadım. 3 kız ve 3 ü de lise LYS sınavlarına hazırlık, dersane vs. derken kirayı ödemekte zorlanıyorum. açabileceğim davalar nelerdir ve kazanma şansım nedir. yardımcı olabilir misiniz. Kira talep edebilir miyim. davayı uzatmasının tek sebebinin uzun süre evde oturabilmek olduğunu da biliyorum . açılacaksa bile dava hangi mahkemeye açılır

"4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun
1/b)Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer eşe ve varsa çocuklara tahsisi"
böyle bir madde buldum işime yarar mı.. lütfen yardımmmm