Mesajı Okuyun
Old 08-06-2011, 13:58   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba,oğlum 28.11.1993 doğumlu,2006 da boşandık nafaka talep etmedim.2 sene sonrası nafaka talep etme durumuda kaldım.Yaklaşık 3700 maaş alıyordu,ben ise emekliyim ozaman850 tl maaşım vardı.Babası yurt dışı görevi nedeniyle 9500 tl maaş alacak.Bekledim kendisi artış yapmadı ben de artırım için mahkemeye başvurdum.Başvuru tarihim 8.6.2011 dir.beş ay sonra reşit oluyor,oğlum lise 3 de okuyor.Kasıma kadar adli tatile denk ngeldiği için artırım yapılır mı?,Haziran dan geçerli olur mu?,Kasım da oğlum yardım nafakası için dava açarsa,miktar iştirak nafakasından daha mı düşük olur? Şu anda eğitimi devam ediyor.750 Tl bağlandığında kursa gitmiyordu ama geçen sene heray 300 TL ,bu sene 500 TL kurs parası veriyorum gerisini siz düşünün.Benim masraflarım arttı ama nafaka aynı.Babanın maaşı yüzde 300 arttı bu durumda neolur söylermisiniz,teşekkürler.

Açtığınız iştirak nafakasında, dava tarihinden çocuğun reşit olduğu tarihe kadar nafaka işleyecektir. Adli tatilin sorunuz ve durumunuz ile alakası yoktur. Oğlunuz reşit olduktan sonra yardım nafakası davası açabilir. Hangi miktarda nafaka bağlanacağını söylemek zordur. Ancak sizin masraflarınızın artması, eski eşinizin de maaşında olumlu gelişmeler olması, bağlanacak miktarı olumlu yönde etkileyecektir.

Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan destek alınız.