Mesajı Okuyun
Old 07-05-2006, 00:31   #2
MeLoDyY

Varsayılan yanılmıyorsam..

Alıntı:
Yazan obaykan
ben sunu sormak istiyorum.Tarafların 01.01.2003 tarihine kadar notere giderek yeni yasal mal rejiminin evliliklerinin başından beri geçerli olmasını talep etmemesi durumunda şuan soz konusu olacak bir boşanma davasında bunun talep edilmesi olası mıdır?Mal ayrılığını,edinilmis mallara katılma rejimi olarak evliliğin başından beri geçerli kabul ettirme imkanı varmı mahkemece?iyi geceler diliyorum

hukukçu olabilmek için hukuk fakültesi mezunu olmak şartı aranıyor mu bilmiyorum ama ben bir hukuk fakültesi öğrencisi olarak bu sorunuza şu şekilde bir cevap vereceğim:boşanma davası edinilmiş mallara katılma rejiminin yasal mal rejimi olduğu dönemde açıldığı için yürülükteki kanun hükmü uygulanmalıdır yani edinilmiş mallara katılma rejimine göre tasfiye yapılması gerekir.taraflar eğer aksini isitiyorlarsa bu beyanlarına sonuç bağlanır ama eğer tasfiye sırasında herhangi bir talepte bulunmadıysalar(farkılı bir mal rejimi uygulanmasına dair) bu durumda yürülükteki yasal mal rejimi uygulanır.eşlerin gidip özel bir beyanla bu rejime geçtiklerine dair iradeleri evliliklerinin sürdüğü aşamada sözkonusu olur ve ifadesi önem bulur ancak burdaki sorun tasfiye anlamındadır.

umarım yanlış ifade etmemişimdir..
teşekkürler