Mesajı Okuyun
Old 19-02-2018, 13:41   #2
Av.Ilgaz DİLEK

Sayın meslektaşım ne yazık ki 6001 sayılı kanundan kaynaklı ihlalli geçiş cezalarıyla ilgili emsal içtihat oluşmadı. Ben bir filo kiralama şirketi bünyesinde avukatlık yapmaktayım. İhlalli geçiş ihtarnamesi geldiğinde öncelikle kiracılara ödetmeye çalışıyoruz. Ödeme olmazsa icra takibine koymalarını bekleyip itiraz ediyoruz. Henüz itirazın iptali davası açan olmadı. Ödeyip rücu etmek iyi bir yöntem değil ticari ilişkilerimiz bozulabiliyor.

Araştırmalarımda sadece Anadolu Asliye Ticaret Mahkemesi'nde bir şirketin Avrasya Tüneli menfi tespit davası açtığına rastladım. Dosyada 'işleten şirketin geçiş ücreti ve 10 kat cezalı ücretin ayrı ayrı ödenmesine izin vermediği' gerekçesiyle ceza tutarının istenemeyeceğine karar verilmiş. Ancak mahkeme ve dosya numarasını bulamadım. Kesinleşti mi bilmiyorum.
Haber linkinde hukuken hatalı ifadeler ve işleten şirketin savunması var ancak genel olarak örneği açıklıyor:
http://www.teknotalk.com/avrasya-tun...unu-son-60080/

Geçiş esnasında OGS/HGS hesabında bakiye bulunmuyorsa işleten şirketin 15 gün içinde bunu bildirmesi gerekir ki kullanıcı bakiye yüklemesi yapsın. Kullanıcının ihlalden haberi bile olmuyorken 'geçişten itibaren 15 gün içinde para yüklenmedi o yüzden 10 katı ceza keserim' anlayışı hakkaniyetle bağdaşmaz.

Çözüm önerim icraya koyulmasını bekleyin ve itiraz edin. Dava açılırsa araç sahibinin geçiş ücreti konusunda temerrüde düşmediğini bu nedenle 10 kat cezanın istenemeyeceğini, çıplak geçiş ücretiyle cezalı ücretin bir arada ödeme zorunluluğunun ödeme yapmak isteyen kullanıcıyı engellediğini iddia ederek savunma yapın.

Saygılarımla.