Mesajı Okuyun
Old 09-04-2007, 00:58   #25
Av. Can DOĞANEL

Sn. SEVEN,
Dolayısıyla;
Mevcut durum için verilen karar şu nedenle olağandır. 637/2'deki oran yasama işlemi ile (yasa metninden çıkarılmak suretiyle) mülga edilmediğinden.. Fiili olarak varlığını sürdürmeye devam eder. Tarafın 637/2'ye atıfla faiz istemesi fazlayı talep etmek imkanı varken bu talep hakkından feragat etmektir ve bu mümkündür. Ancak Avans Faizinin ilerleyen dönemde %9'a düştüğünü düşündüğümüzde ne olacak? O zaman alacaklı tarafın Ben avans değil 637/2'ye göre faiz istiyorum deme hakkı olacak mıdır? Bence olmayacaktır. Çünkü 3095/5 emredici niteliği ile 637/2 "Vadenin gelmesinden itibaren işleyecek % 10 hesabıyla faizi" ibaresindeki %10 hesabıyla kısmını ilga etmiştir. Şu anki hali Vadenin gelmesinden itibaren işleyecek faizi (özel yasa ile düzenlenen faizi) şeklinde anlaşılmalıdır. Bu nedenle Yargıtay'ın seçimlik bir hak vermekten bahsettiğini düşünmüyorum. 3095'deki faizden düşük bir faizi talep etmek fazlasından feragat etmek olup talep bu şekilde ise hakimin de fazlayı talep hakkından feragat durumunda yapacağı bir şey yoktur. Mecburen fiilen varlığını sürdüren madde metnine yapılan atıf nedeniyle buradaki orandan talep edilen faize uymak zorundadır. Bu uygulama avans oranının %10'un altına düşmesine kadar böyle sürebilir..