Mesajı Okuyun
Old 25-12-2009, 20:40   #1
üye21665

Varsayılan Ceza kararı, aleyhe bozma yasağı, suç vasfı

Merhabalar,

CMK müdafiliği kapsamında, ağır ceza mahkemesindeki bir dosyadan verilen yakalama emri sonucunda sanığın celse arasında yakalanması ve sanığın müdafisine ulaşılamadığı, şehir dışında olduğu için mahkemenin talebi üzerine baro tarafından müdafi olarak görevlendirildim. Sanık tutuklandı, müdafisi diğer duruşmalara girmeye devam etti. Sonrasında ise sanık hakkındaki gerekçeli karar tarafıma tebliğ edildi. Kararda sadece benim ismim yazıyor müdafi olarak. Bende sanığın asıl müdafisine tebliği gerekir diyerek tebligatı iade ettim. Zira asıl müdafisi temyiz süre tutum dilekçesini de vermiş ve tüm duruşmalara katılmış.

Bu durumda benim kararı temyiz etmem gerekir mi?

Bir de yağmaya teşebbüs, mala zarar verme, hakaret suçlaması ile dava açılmasına rağmen sadece tehdit suçundan sanığın beş ay hapis ile cezalandırılmasına karar verilmiş. (Sanık zaten iki ay tutuklu kalmış)Diğer suçlamalar mağdur şikayetçi olmadığından düşmüş. Karara bir üye muhalif kalmış yağmaya teşebbüsten ceza verilmesi gerekir diye. Daha önceden sabıkası olduğu için hagb'na karar verilmemiş. mükerrirlere ilişkin hükümlere göre infaz olunacak.

Bu kararı sanık müdafi olarak temyiz edersem, tehdit suçundan beraat etmeliydi diye,suç vasfının tesbitinde hata yapıldıysa yargıtay yağmaya teşebbüsle cezalandırılması gerekirdi deyip bozarsa daha yüksek ceza verilebilinir mi?
Cevaplar için teşekkürler.