Mesajı Okuyun
Old 06-01-2007, 23:45   #7
Av.Selim Balku

Alıntı:
işe iade davası konusunda size önerebileceğim tek şey bu davayı açmamanız yerine kıdem -ihbar v.s tazminat davası açma yoluna gitmenizdir.

işe iade davaları teoride ivedilikle çözülmesi gereken davalar olarak görülmelerine rağmen en az 1 yıl içerisinde sonuçlaniyorlar.

İşe iade davaları sonucunda eğer kazanılırsa hükmedilen boşta geçen süreye ilişkin tazminat ve işe başlatılmama durumunda ödenmesi gereken tazminatların nevi,hesaplanması,faiz hesapları,vergi kesintileri gibi konular türk hukukunda pratikte tam bir muammadır. Bu konularda en az 7 hakimin ve 4 avukat bilirkişinin farklı görüşlerde kararları ve raporları ile (ki bu kişilerin tamamı ankarada) son 2 yıl içinde bizzat ben muhatap oldum. Kısacası dava sonucunda hükmedilecek tazminatı eğer işverenle konuşarak bir hesap yapamazsanız bu tazminatları kendi hesabınıza göre icraya koymanız,karşı taraf itiraz edince de karşı dava açmanız gerekiyor. Ki takriben icra ve dava safhası yine bir yılı buluyor.

Bunun dışında dosya Yargıtay'a temyiz edilerek gittiğinde ise daha vahim bir durum ortaya çıkıyor ;Şöyleki

Dosya yargıtaydan 5 aydan önce gelmiyor
Dahası Yargıtay dosyayı kesin olarak hükme bağlıyor,böylece eğer yargıtay temyiz aşamasında davanızı reddeder ve feshin geçersizliğine hükmederse işe iade davası tamamen sona eriyor. Elinizde hiç bir olağan veyahut olağan dışı kanun yolu kalmıyor.

Eğer işe iade davasını kaybedersem akabinde tazminat davası açaraım diye düşünebilirsiniz(tabii 2.5 yıl kaybettikten sonra)

Yargıtay işe iade talebinin reddine dair verdiği kararlarda iş aktinin feshinin geçerli bir fesh olduğunu her gerekçeli kararında belirtiyor. Bu gerekçe belirtildikten sonra karşı tarafın elinde böyle bir kararla Türkiyeden hiçbir hakimden tazminat davası kazanamazsınız.(Tecrübe konuşuyor maalesef)

Kısacası hiçbir hakim veya meslektaşım alınmasın ama hiçbir hukukçu işe iade davalarının süreçleri konusunda yeterli bilgiye ve ortak bir görüşe sahip değil.

Daha kötüsü bunu çok açık söylüyorum Türkiyede ki hiç bir hakim işe iade davasını pratikte hukuka uygun olarak yürütmüyor ve bundan da kötüsü Yargıtay hakimleri bu konuda tamamen ve tamamen bilgisizler.

O yüzden 2.5 sene uğraşıp hem müvekkiliniz hem kendiniz stres yaşayacağınıza bu davadan en azından biraz daha türk hukunda yer etmiş tazminat yoluna gitmenizi öneriririm. Saygılar.. ( Yazdıklarım dışında eğer işe iade davasıyla ilgili bir hususta sorunuz olursa elimden geleni yapmaya çalışırım)

Başından sonuna kadar katılmadığım bir öneri, bir fikir...

İşe iade davası ile tazminat istemli alacak davalarının konuları başlı başına farklı, işe iade kararıyla beklenen menfaat ile kıdem tazminatından beklenen menfaatlar arasında fark olduğu için herhangi bir öneriyi teklif etmek işin başında yapılan yanlış.

İşe iade davalarının uzun oluşu ve kimsenin bu konuyu bilmemesi göreceli bir yaklaşım, uygulamada yerini sağlamlaştırması için başvuru hakkımızı sonuna kadar kullanmalıyız. Ayrıca benim İzmir 9. iş mahkemesinde işe iade davam 6 ay 18 günde kesinleşti.

Sizin sağ cebiniz zaten dolu, sol cebinizle ilgilenin...