Mesajı Okuyun
Old 03-07-2019, 14:35   #1
Konuk

Varsayılan iki dava sonucu

merhaba

evlilik birliginin temelinden sarsilmasina dayali bosanma davasi surerken baskasi ile birlikte oldum ve bir cocugum oldu. eski esim nesebin reddi davasi acti ve neseb reddedildi. bu asamada esim ayrica zina sebebi ile bosanmq davasi acti.

surec su sekilde ilerledi.

2016 yilinda evlilik birliginin temelinden sarsilmasina dayali bosanma davasi sonuclandi ama temyiz git gel sureci uzun surdu. subat 2019 da dava sobuclandi. buna gore eski esimin bana 350 tl bana 150 tl musterek cocuga nafaka, velayet bana, ve 4000 maddi 4000 manevi tazminata hukmetmisti. karar kesinlestikten sonra eski esimin davanin yenilenmesi yonunda dilekce vermis ama bir karar verilmedi.
bugun zina sebebi ile esimin actigi dava da sonuclandi.

karar su sekilde;

1. zinaya dayali dava geeceklesmis ancak resmi bosanma gerceklestiginden BOSANMA YONUNDEN KARAR VERILMESINE YER OLMADIGINA

2. davali kadinin 20000 tl manevi tazminatin davaci erkege odemesine

3. nesebi reddedilen cocugun velayeti uonunde karar verilmesine yer olmadigina.

karar verildi. eski esimin zinaya dayali davada talepleri arasinda velayet ve nafakanin kaldirilmasi vardi. ancak sozlu durusmada hakim onceki davada bunlara karar verilmis dedi ve bu konuda durusma tutanagina bisey yazilmadi.

sormak istesigim.

1. eski esim karar kesinlestikten sonra 20 bin tl nin benden tahsili icin ne yapabilir. herhangi bir gelirim yok ama suanki esimin geliri ve uzerine kayitli araci var. evime icra gelebilir mi? suan ki esimin malvarligi uzerine herhangi bir icra gelir mi? suan ki esim bunu odemek zorunda mi?

2. velayet ve nafaka konusunda durusma zaptinda herhangi biseyin olmamasi dogru mu? velayet ve nafaka konusunda eski esimin temyize gitmesi veya yeni dava acmasi mi gerekir?

3. benim baakasiyla birlikte olmaya basladiktan sonra nafaka islemeye devam etmesi suc teskil eder mi? cunku ilk davada verilen nafaka halen islemeye devam ediyor.

bilgilendirmeniz icin tesekkur ederim.