Mesajı Okuyun
Old 25-11-2015, 12:22   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan yigitgk
Değerli meslektaşım, TDK'ye göre "kayyum"dur doğru olan.

Sayın yigitgk,
Sayın İzzet Doğan'ın mesajını yazmadan önce TDK Sözlüğüne baktığını ve değindiğiniz 'Kayyum' maddesini gördüğünü ve okuduğunu tahmin ediyorum; eski ve yeni medeni kanun maddelerini karşılaştıran, Ferit DEVELİOĞLU ile Neval KILIÇKINI gibi sözlük uzmanlarının 'Büyük Türkçe Sözlük' adlı eserlerine atıfta bulunan, Türk Dil Kurumu' nun " TÜRKÇE SÖZLÜK " adlı 1969 yılındadaki 5.baskısı ile , 1974 yılındaki 6.baskısından örnek veren bir kişinin Türk Dil Kurumunun internet sayfasına bakmadığını düşünemiyorum.

Gelelim 'Kayyım' mı 'Kayyum' mu ikilemine:
Ferit Devellioğlu 'Osmanlıca - Türkçe Ansiklopedik Lûgat' adlı eserinin 1986 yılındaki baskısında 'Kayyum' kavramını kullanmış. Sayın Devellioğlu burada kendi kendisi ile çelişiyor gibime geliyor, Sayın İzzet Doğanın yazdıklarına bakılırsa 'Büyük Türkçe Sözlük'te 'kayyım'ı kullanmış çünkü.
Ferit Devellioğlu 'Osmanlıca - Türkçe Ansiklopedik Lûgat' ta kelimenin aslının Arapçadaki kıyâm kökünden geldiğini belirtiyor.
Gelelim 'Hukuk Türkçesi'ne. Ben Medeni Kanun'un kullanmış olduğu 'kayyım' kavramından yanayım; alıştığım ve kulağa hoş geldiği için olsa gerek. Ve bu düşüncemde yalnız da değilim araştırdığım kadarı ile; Sayın Prof. Dr. Ejder Yılmaz da 'Hukuk Sözlüğü' adlı eserinde ve Avukat Hüseyin Özcan'da 'Ansiklopedik Hukuk Sözlüğü' adlı eserinde 'Kayyım' kelimesini kullanmışlar.

Alıntı:
Yazan Rıdvan Ergün
Kanun koyucu, Türk Dil Kurumu sözlüğüne bakmadığından, uygulamada yazım karmaşası ortaya çıkmıştır

Sayın Rıdvan Ergün,
kanun koyucudan önce Türk Dil Kurumu'nun kendi sözlüklerinin önceki baskılarına bakmasında fayda var derim, Sayın İzzet Doğan'ın aynı kurumun sözlüğünün 1969 ve 1974 baskılarından aktardıklarına bakılırsa.
Saygılarımla