Mesajı Okuyun
Old 30-07-2008, 01:15   #16
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan "Derin Baro" Kuruldu

Sn. Duyurucu1;

Sizin anlatımınızdan başkanla konuşurken hep baronun dahil/müdahil olması gerektiği gibi bir ifade çıkıyor. Yeniden baktım.

Yasa'da böyle bir şey yok. Bu tamammen sizin inisiyatifinizde. Ben bu davayı ücretsiz alıyorum diyeceksiniz. Baro evet veya hayır diyemez. Eğer bunu alışkanlık haline getirdi iseniz baro "asgarei ücret tarifesi altında iş almak" nedeni ile hakkınızda soruşturma açabilir. Siz de gerekçelerinizi açıklarsınız.

Burada stopaj konusunda sorun çıkacağını sanmıyorum. Stopaj ödenen ücretten kesilir. Ödenen bir ücret olmadığına göre sorun yok.

KDV açısından durum biraz daha farklı.

Danıştay yasa nedeni ile kdv'yi ücretten ayırarak hizmetin verilmesine bağladı. Bu çerçevede avukatlık hizmetini kabul ettiğinizde/başladığınızda KDV borcunuz ücrettten bağımsız olarak doğacaktır. Karar yasaya utgun. Ben eleştirecek bir yanını bulamadım. Benim eksikliğimden de kaynaklanıyor olabilir.

Ama bir çelişki var ki;

Eşimin veya kardeşimin davasına girdiğimde ücret almayacağım ama almadığım ücretin KDV'sini ödeyeceğim. Burada bir aksaklık var:

Gelir beyan etmiyorsam o KDV yi beyannamede nasıl göstereceğim?
Beyanname düzenlerken hangi mahsup kalemine gireceğim?

Bence başkanla bunları da konuşun.

Ben sizin ifadelerinizden daha çok barodan yardım ister konumda konuştuğunuzu çıkardım. Bu çıkarım yanlış olabilir. Bu çok önemli değil.

Önemli olan eşimizin, kardeşimizin vb. davasından ücret almadığımız halde bu almadığımız ücretin KDV sini ödemek zorunda kalmamız olacaktır. Bence baronuz bu konuyu incelesin.

Yoksa ücretsiz dava almak tamamen sizin kişisel hakkınız.

Saygılar.