Mesajı Okuyun
Old 28-10-2010, 14:35   #4
Admin

Sayın Av.Cengiz Aladağ,
Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
En önemli sorun, bu konuda bir uygulama birliği olmayışı, bazı tartışmalara (mesaj silme ya da uyarı mesajı yolu ile) müdahale edilirken, bazı tartışmalara ise hiç dokunulmamasıdır.
Sanırım bu konuda en verimli çözüm de müdahale edilmediğini düşündüğünüz mesajları şikayet yolu ile alan/forum yöneticilerine bildirmek ve örneklendirme yapmak olmalı.

Ancak forum yönetimine bu konuda eleştiri getirirken bir kaç noktayı da hatırda tutmak gerektiğini düşünüyorum:

- Forum yönetimi, "yargı erki" gibi değil, daha ziyade "maç hakemliği" gibi çalışan bir organizasyondur. Dolayısıyla kurallar birdir, uygulamada yeknesaklık idealdir ancak kuralların yorumlanmasında "hakem"lerin kişisel yorumları, tarzları ve takdir hakları da olabilir. (Hani bir zamanlar Sadık Deda'nın en fazla penaltı veren hakem olması gibi)

- Forum yöneticilerimiz genelde "alan paylaşımı" şeklinde çalışmaktadır ve bir yöneticimizin bir alanın yürüyüşü konusundaki tarzı ve beklentileri, bir diğer yöneticimizin kendi alanının yürüyüşü konusundaki tarzından farklı olabilir. Örnek vermek gerekirse, Hukuk ve Bilgisayar yazılımları alanının yöneticisi benim ve benim bu alanla ilgil standartlarım oldukça yüksek ve moderasyon tarzım da sert. Mesela ben bu alanda açılacak bir konunun bilgiye ve uzmanlığa dayalı olmasını bekliyorum, internetten email adresinize düşen kaynağı ve doğruluğu belirsiz bir mesajın bilgisayarla ilgili olsa bile bu alana taşınmasına sıcak bakmıyorum. Dolayısıyla böyle bir konu bu alanda açılırsa onaylamayabilirim ama aynı üyemiz aynı konuyu benzer bir alan olan Site Lokali altındaki "Teknoloji ve Bilgisayar alanında" açarsa, o alanın yöneticisi Sayın av-ufuk konuyu onaylayabilir, zira onun site lokalindeki bu alana bakış daha esnek olabilir. Bu ilk bakışta çelişki gibi gözükse de, esasında benim ve Sayın av-ufuk'un sorumlu olduğumuz alanların nasıl bir "tarza" sahip olacağı konusundaki bakış açımızla ilgidir ve bu konuda alan yöneticilerimiz de özerkliğe sahiptir. Bu örnek bir mesajın başka bir kurala uygunluğu konusunda fikir ayrılıkları olmasını anlamında verilebileceği gibi, örneğin bir tartışmanın izin verilen sertlik dozajının meslektaş soruları alanı ile HÇG alanlarında farklı olmasını da açıklayacaktır.

- THS forum yöneticileri düzenli olarak iletişim halindedir ve şikayetçi olduğunuz uygulama birliğini de sağlama gayretindedir. Bazen bir mesajın içindeki bir kelime için aramızda günlerce tartıştığımız vakidir. Ancak hakemlerin bir pozisyonun penaltı olup olmadığı konusunda farklı görüş ve uygulamaları olduğu gibi, forum yöneticilerinin de bir mesajın kurallara uygun olup olmadığı konusunda farklı görüşlerinin olmasını hukukçu kimliğimizle normal karşılamamız gerektiğini düşünüyorum.

- Keza forum tartışmalarının aynı bir futbol maçı gibi "hızlı gelişen ve hızlı karar verilmesi gereken" bir yapısı olduğunu dikkate almak gerek. Foruma bir mesaj geldiğinde, onu okuyan yöneticimiz çoğu kez o anda bir karar verir. Aynı konuyu 3 gün sonra tartışmalar yatıştıktan veya olgunlaştıktan sonra okuyan bir ziyaretçimiz 3 gün önceki forum yönetimi müdahalesini uygun bulmayabilir ancak bir hakemin pozisyonu avantaja bırakması gibi, bu kararı verdiğinizde tartışmanın sonradan gideceği şekli bilmeniz mümkün olmuyor, bir tahmin yürüterek o anda bir karar vermek zorunda kalıyorsunuz.

Ancak tüm bu çekince ve güçlüklere rağmen bir forumun yönetiminin uygulamada birlik konusunda yoğun bir çalışması olması gerektiği konusunda size kesinlikle katılıyorum ve THS forum yönetiminde böyle bir eksiklik olduğunu düşünüyorsanız bu görüşünüze de saygılıyım.