Mesajı Okuyun
Old 18-11-2006, 07:56   #10
kağanulaş

Yanlış hatırlamıyorsam bu yazı "Geceyarısı Şarkıları"http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=14436&session=87521974881214209142& LogID= kitabından. Ancak yazarın "Kılıç Yarası Gibi", "İsyan Günlerinde Aşk", "Kristal Denizaltı", gibi kitaplarını okuyanlar Ahmet Altan'ın kadınları fazla iyi çözdüğünü ve kadınlarla ilgili tablonun kesinlikle pembe olmadığını anlayacaktır. Ahmet Altan kadınları çözmüş ve hangi sonuca varmış? Ben yazdıklarından şunu anlıyorum:

Bu yazıyı okuyup "işte benim nasıl birini istediğimi anlatıyor" diyen birçok kadının aslında ne istediğini kendisinin de bilmediğini, romantik, düşünceli, kibar bir erkek hayali kuran bir kadının rahatlıkla hödüğün biriyle hayatını birleştirebileceğini anlamış adam. Ahmet Altan'a göre kadınlar ne ister sorusunun cevabını kadınlar dahil kimse bilmez, bilemez. Yazdıklarının özellikle kadınlar tarafından beğenilmesinin sebebi de esasen budur. Kadınlar, kendilerinin çözülemez olduklarını fark etmiş olduğu için Ahmet Altan'ı sevmektedir. Benim okuduğum Altan kitaplarından çıkardığım sonuç budur.

Bence Kılıç Yarası Gibi ve İsyan Günlerinde Aşk kitapları kadın - erkek ilişkileri, aşk vs. üzerine yazılmış en iyi ilk 10 Türk kitabı arasındadır. Bu kitaplardaki kadınları, erkekleri ve aşkları okuduktan sonra "kadınlar üşüyorum dediğinde aslında ne ister?" sorusunun cevabının pek de basit olmadığı görülecektir.

Saygılarımla