Mesajı Okuyun
Old 17-05-2013, 09:40   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
1-eşime boşanma davası açarsam birinci mahkemenin anşamalı karar hükmü geçerlimidir.lehime yada aleyhime olan durumlar nelerdir

Önceki boşanma kararı ve kararda yer alan hükümler aynen geçerlidir.Boşandıktan sonra bir arada yaşamaya devam etmenin bir önemi yoktur.

Bunun anlamı;Yeniden evlendiğiniz tarihten önceki olaylar boşanma durumunda dikkate alınmayacaktır.

Yine yeniden evlenme tarihinden önceki mal varlığı kişisel mal olarak kabul edilecektir.

Alıntı:
2- resmiyette eşimin üzerine hiçbir malvarlığı yoktur ancak abisiyle ortak olduklar işyerinin mülkünde ve tüm gelirlerinde fiilen haksahibidir
3-eşim kendi işyerinde muhasebecisinin yaptığı düzenleme ile mali müşavirlik stajını başlatarak sigortalı olarak gözükmektedir..

Eşinizin resmen olmasa da gelir elde etmesi nafaka ve tazminat takdirinde yaşam standardı olarak dikkate alınabilecektir.

Alıntı:
5-dava açarsam şahitlerle eşimin malvarlığını ıspatlayabilirim.ancak resmi olmayan bir malvarlığı üzerinde hak talebinde bulunabilirmiyim.

Eylül 2012 den bu tarafa eşiniz kazancı ile bir tasarrufta bulunmuş veya bir mal edinmiş ise ve bunu ispatlayabiliyorsanız katılım alacığı talep edebilirsiniz.

Alıntı:
oğlumun velayetini yeniden üzerime alabilirmiyim.ve bu koşullar altında oğlumun tüm masraflarını reşit oluncaya kadar ortak ödeme talebinde bulunabilirmiyim.

Velayet konusunda oğlunuz görüş bildirecek yaştadır.Mahkemece uzman aracılığı ile veya doğrudan görüşü alınacak ve velayet kararında bu görüş dikkate alınacaktır.

Alıntı:
ayrıca eşim beni tehditlerle evden atmaya çalışıyor.mağdur durumdayım.boşanma talebini benim açmam benim lehime mi aleyhimemi olur.

Boşanma davası açarsanız dava süresince konutun ve eşyaların size tahsis edilmesini isteyebilirsiniz.

Dava süresince çocuğunuz ve koşulları varsa kendiniz için tedbir nafakası ödenmesini isteyebilirsiniz.

Boşanma sonrasında velayeti ,çocuk için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Koşulları varsa maddi manevi tazminat ödenmesini isteyebilirsiniz.

Boşanma davasını kusursuz veya daha az kusurlu tarafın açmasında yarar var.Ayrıca kimin dava açtığının önemi olmayıp dava açan iddiasını ispatla yükümlüdür.

Her aşamada bir avukattan destek almanız önemlidir.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilir ve tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz.