Mesajı Okuyun
Old 01-03-2010, 21:05   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davası Sürerken İlişki

Öncelikle buraya yazan, bilgilerini paylaşıp,değerli zamanlarını ayıran hukukçu,uzmanlara minnettarım, boşanma süresince buradaki eski iletilerden çok faydalandım.

Benim sorunum şu; 2001 yılında 21 yaşındayken evlendim, üniversite öğrencisiydim, 2006 yılında ve 2008 yılında bir kızım ve bir oğlum oldu, bu arada okulu bitirdim ama çocuklar nedeniyle çalışmadım, 2009 yılı şubat ayında çalışmaya başladım ve eşimle o dönemde yaşadığımız problemler vs nedeniyle ayrılmaya karar verdik.
Ama şartlarda anlaşamadık; eşim çocukların velayetini istiyordu,ben ise evliyken edindiğimiz ortak evlerden birini.
Dava 2009 yılı nisan ayında başladı, bugüne kadar sürüyor, cuma günü altıncı duruşma gerçekleşti.
Öğrenmek istediğim noktalar;

1- Çalışmamı istemeyen ve bunu zorlaştırarak engelleyen eş hatalı kusurlu değil midir? Bunun için tazminat alabilir miyim?
2-Evliliğimiz döneminde her iki hamileliğimde de aldatıldım, ancak kanıtlayamıyorum, mahkemede bu nasıl etki eder?
3-Üç ay önce tanıştığım biriyle flört ediyorum, eşim bunu öğrendi,biliyor, ben de inkar etmedim; ancak bugün mahkemede benim ahlaksız bir ilişki sürdüğümü iddia etti. Oysa görüştüğüm insan bir kez olsun çocuklarıma yaşadığım eve gelmedi, zaten eşimin evden taşınmasının ardından annem benimle yaşamaya başladı, çalıştığım ve çocuklarıma bakmak için. Boşanma davası sürerken benim ya da eşimin biriyle görüşmesi zina mı sayılır? Eşimin şu anda başka biriyle yaşadığını biliyorum.
4-Mahkemede nafaka istemedim, sadece çocuklarım için bin tl iştirak nafakası istedik; eşim bordorolu olarak bir firmada üst düzey yönetici ve aylık geliri 4.500 tl olarak gözüküyor, ayrıca ailesine ait gelirleri var, aylık toplam geliri 8-9 bin lira civarında. Buna rağmen çocuklarım için sadece 400 tl iştirak nafakası bağlandı. Bunun artırılması isteğim, benim çalıştığım gerekçesiyle red edildi. Ama benim aylık maaşım 1,900 tl, kiram ise bin lira. Bu nasıl olabiliyor?
Çok teşekkür ederim.