Mesajı Okuyun
Old 14-09-2008, 03:44   #30
Gülümse

Neşeli Berberdeki kadın

Gül yüzlü, gül kokulu kızım yaz boyunca saçlarının belli kısımlarını kırmızı, mor, pembor türünde renklere boyatı... Tabi okul zamanı gelince onları normal hallerine döndürmek vazifesi bana kaldı...

İkimizinde fazla zamanı yok, o yüzden oturduğumuz sokak içinde yer alan, komşumuzun tavsiye ettiği berberi denemeye karar verdik...

Hani eskiden tüm bankaların sıralandığı bankalar caddesi gibi, bizim sokakta berberler sokağı... Altı tane berber yan yana açılmış, hatta iki tanesinin ismi aynı, üzerlerinde asılan tabelalar daha ilginç "başka şubemiz yoktur" Bize tavsiye edilen berber ise altı tane yan yana açılmış berber dükkanlarının en sonunda ve iki tane lüks berberin de karşısında...

Neyse girdik, iyi saç boyası yaptığı söylenen delikanlı bulduk, istediğimizi anlattık ve beklemeye başladık... Yeşiller giymiş bir hanım gül kokulumun saçlarına takıldı... "Ay pek de uzunmuş, ne kadar zaman da uzattın, sıcaklarda nasıl o saça baktın...." ben susuyorum gül yüzlüm kısa cevaplar verip müzik çalarını kulağına takıp hanımdan kurtulmaya çalışıyor ama hanım rahat bırakmıyor...

Bir yandan saç işlem görürken, bayan tek taraflı sohbetini sürdürüyor...

Yok okullar açılacakmış, ben de rahatlayacakmışım... O çalışan bir kadınmış ben onun derdinden halinden anlamazmışım... O yazık çocuğu arkasından koşturan fedakar ve cefakar bir kadınmış...

Kadın; siz çalışmadığınız için anlamazsınız dedikçe, gül kokulum gözlüğünün üstünden bana, "hadi haddini bildir şu kadın" bakışı atıyor... Sonunda dayanamayıp... "Aslında sizi gayet iyi anlıyorum ben de çalışan bir anneyim"... dedim...

Bu sefer kadın, gül yüzlüme dönüp, çalışan bir kadının hayatındaki en büyük yükün çocuklar olduğunu anlatmaya başladı... Gül yüzlüm şaşkın "annem ben sana yükmüyüm" dercesine bakmaya başladı. Bende "Yok canım benim çocuklarım benim için asla problem olmamıştır"... demek zorunda kaldım...

Gül yüzlümün yüzünde beliren zafer gülümsemesi, kadındaki rekabet duygusun artmasına neden oldu... Aaa anladım sizde bakıcı var... Hayır yok.... Peki yemek işini nasıl hallediyorsunuz?... Hazır olan yemekleri ısıtıp yiyebiliyorlar... E peki nasıl yıkanıyorlar... Kendileri...

Kendimi bu saçma tenis maçında olmaktan hoşlanmama ramen, gül yüzlü kızımın "bu maçı anca benim annem kazanır" ifadesi yüzünden sürdürmek zorunda kaldım... Neyse ki saçın işi bitti ve eve döndük...

Gül yüzlüm herkeze, berberdeki kadınla yaptığım maçı anlatıp keyiflendi, güldü... Eee ilk raundu biz kazandık... Tabi ikinci raun falan olmayacak... Çünki ben bir daha o berbere gül yüzlümle gitmeyecek ve hiç tanımadığım bir kadın tarafından imtahana çekilmeyeceğim...