Mesajı Okuyun
Old 20-04-2011, 12:37   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan fall_in_law
Stajyer avukatım ve sayın meslektaşlarımdan TCK da düzenlenen cinsel saldırı suçu ile ilgili mantığımın almadığı bir konu ile ilgili yorum ve görüşlerini paylaşmalarını rica ediyorum. yasada düzenlenen şekliyle basit cinsel saldırının cezası 3 yıldan 8 yıla kadar hapis. diğer fıkralarda ise ağırlaştırıcı nedenler sayılıyor.benim mantığımın almadığı 103/6, Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması hâlinde, onbeş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur hükmü.elimizde bulunan bir davadan örnek vermek gerekirse 16 yaşında bir erkek çocuğu 14 yaşında bir kız çocuğuna karşı cinsel istismar suçunu işlemekten dolayı hakkında kamu davası açılmış durumda ve kendisi 3 aydır tutuklu bulunmakta. kız çocuğunun halen bakire olduğuna dair adli tıp kurumunun raporu var ancak aynı adli tıp kurumu kızın ruh sağlığının bozulduğu yönünde de rapor vermiş.şimdi bu çocuğa TCK 103/6 ya göre ceza verilebilirmi? yani mantığımın almadığı husus genel olarak 103. maddenin 6. fıkrası en basit şekilde bir cinsel istismar suçunun(örneğin failin mağduru elle taciz etmekten ileri gitmemesi) mağdurun ruh sağlığında bozulmaya yol açtığına dair adli tıp kurumu raporu bulunması halinde uygulanabilirmi?bu durum işlenen fiilin ağırlığıyla orantılı ceza verilmesi ilkesine aykırılık teşkil etmezmi?bu çocuk eğer mağdurun ruh sağlığı bozulmamış olsa idi büyük ihtimalle alt sınırdan ceza alacak ve yaşı nedeniyle de indirim yapılacarak az bir cezaya çarptırılacaktı.ayrıca bir çocuğun başka bir çocuğu cinsel yönden ne kadar istismar edebileceği de ayrı bir konu başlığı altında tartışılabilir düşüncesindeyim.

Bakire olması ruh sağlığının bozulamayacağı anlamına mı geliyor? Elimizde benzer bir dosya var ve gerçekten mağdur çocuğun bakire olmasına rağmen ruh sağlığı bozulmuş durumda. Kesinlikle 103/6'dan ceza alır çünkü; bu hükümden cezalandırılabilmesi vücuda organ sokma şartı aranmıyor.