Mesajı Okuyun
Old 25-02-2010, 00:00   #1
şerh

Varsayılan Tapuda ihtiyati tedbir şerhi

Merhaba Değerli Meslektaşlarım, Öncelikle hepinize iyi çalışmalar diliyorum.Başıma gelen bir problemi sizlerle paylaşmak istiyorum.
---Müvekkilin babasından kalan bir taşınmaz üzerinde babası sağ iken 1976 yılına ait ihtiyati tedbir şerhi bulunuyor.
---Şerhin konulduğu zamanda taşınmaz Ankara Haymana İlçesi sınırlarında olduğu için Haymana Tapu Sicil Müdürlüğü hacizler sicilinden yevmiye alarak koymuş.
---Sonradan 90 lı yıllarda o köy idari düzenlemeyle Konya Kulu İlçesi sınırlarına geçince tapu kütükleri olduğu gibi Kaladaki Tapu Müdürlüğüne gönderilmiştir.
----Bu şerh tasarruf hakkımız engellediği için kaldırmaya çalıştık ama dayanağına ulaşamıyoruz.
----Haymana Tapu Sicil Müdürlüğü şerhin konulmasına ilişikin kendilerine gelen Mahkeme müzekkeresini bulamıyor. Sadece hacizler sicilindeki yevmiye numarası deftere işlenen bililere göre POLatlı Asliye Hukuk Mahkemesini bir numarasını söylemektedir. fakat müvekkillerim tarafından o Mahkemedem alınan bilgi ve belgeler görede anılan numaradaki davanın Tapudaki şerh ile ilgisi bulunmamakta ve bir evlat edinme davası olduğu bildirilmektedir.
---Bu nedenle şerhin terkini davası açmak istiyorum, ama daha pratik bir çözümü olan veya başından bu ve buna benzer bir olay geçen meslektaşlarım var ise yardımlarına ihtiyaç duymaktayım. Şimdiden Teşekkürler