Mesajı Okuyun
Old 15-12-2012, 17:27   #1
Konuk

Varsayılan psikolojik şiddetin mahkemede önemi

iyi günler, öncelikle ilginize teşekkür ediyorum.
eşimle altı yıllık evliyiz ve bir çocuğumuz var. kredisi hala ödenen bir ev ve arabamız var. eşim yıllardır bana psikolojik şiddet uyguluyor. bunu genellikle evde kimse yokken yapıyor. sürekli hakaret ve tehditleri artık canıma tak etti. boşanmak istiyorum ama yanaşmıyor, daha vakti var diyor yada evi, arabayı, çocuğu ve üstüne bir de nafaka istiyor. zannımca, çocuğun büyüyüp, velayetini alabileceği yaşa gelmesini bekliyor. uyguladığı fiziksel şiddeti kanıtlayacak darp raporum yok. psikolojik şiddeti kanıtlamak için gösterebileceğim şahitlerin hepsi eşimden çekiniyor, çünkü kendisi şiddete yatkın bir insan, açıkcası uğraşmak istemiyorlar ve mahkemeye çıkarsam bile ne kadarını anlatırlar bilemiyorum.
eşimin bana psikolojik şiddet uyguladığını nasıl kanıtlayabilirim? bir rapor alırsam nerden almak gerekir ve bu raporun mahkemedeki geçerliliği nedir? sadece bu rapora dayanarak boşanabilir, çocuğumun velayetini alabilir ve tazminat alabilir miyim?
devlet memurlarının özür grubu atamalarında sorunlar yaşandığı için bu raporu alsam bile dava için beklemek zorundayım ve eşimin bu durumdan haberi olursa can güvenliğim tehlikeye girer. ne yapmalıyım? tekrar teşekkürler.