Mesajı Okuyun
Old 13-11-2006, 22:47   #6
özgür

Özür dilerim Danıştay kararını koymayı unuttum bir önceki mesajım da ..

T.C.
DANIŞTAY
8. DAİRE
E. 1997/506
K. 1999/5569
T. 27.10.1999
• İPTAL DAVASI ( Üniversite Sınavını Kazanan Ama İkinci Basamak Sınav Ücretini Yatırdığına İlişkin Makbuzu Süresi İçinde ÖSYM'ye Ulaştıramayan Öğrencinin Kaydının İptal Edilmesine İlişkin İşlem )
• ÖSYM TARAFINDAN OKUL KAYDININ İPTALİ ( İkinci Basamak Sınav Ücretini Yatırdığına İlişkin Makbuzun Süresi İçinde ÖSYM'ye Ulaştırılamaması Nedeniyle )
ÖZET : öğrenci seçme sınavına katılarak ... Fakültesi iktisat bölümüne yerleştirilen davacının ikinci basamak sınav ücretini yatırdığına ilişkin banka belgesini süresinde ösym'ye ulaştıramaması nedeniyle kaydının iptal edilmesinde hukuka uyarlık yoktur.

İstemin Özeti : 1996 yılı Öğrenci Seçme Sınavına ( ÖSS ) katılan ve sınav sonucu ... Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İktisat Bölümüne yerleştirilen davacının, ikinci basamak sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka belgesini süresi içinde ÖSYM'ne ulaştırmadığı gerekçesiyle kaydının iptal edilmesine ilişkin 11.10.1996 gün ve B.30.1.OSM.0.00.46.00/01.16545 sayılı ÖSYM Başkanlığı işleminin iptali istemidir.

ÖSYM Başkanlığı Savunmasının Özeti : Kılavuz hükümleri uyarınca 1996-ÖYS'ye giremeyenlerin, .... Banka Belgesi "ÖSYM KUPONU"nu 28 Haziran 1996 saat 17.30 a kadar merkeze iletmek zorunda oldukları halde davacının bu zorunluluğu yerine getirmediğinin anlaşılması üzerine, kaydının silindiği, davanın reddi gerektiği savunulmaktadır.

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğünün Savunmasının Özeti : Husumetin ÖSYM'ye yöneltilmesi gerektiği, ÖSYM tarafından, davacının yerleştirme işleminin iptal edildiğinin bildirilmesi üzerine kayıt işleminin dayanaksız kaldığı, davanın reddi gerektiği savunulmaktadır.

Danıştay Tetkik Hakimi Özdal Özeren'in Düşüncesi : Davacının başvuru sırasında banka belgesi ÖSYM Kuponu'nu vermediği anlaşılmakta ise de başvuru şartlarını taşıyıp taşımadığı başvurunun incelenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken bir husus olduğundan, başvurusu kabul edilerek, yükseköğretim programına yerleştirilen, ilgili okula kaydım yaptıran davacı hakkında uygulanan kayıt silme işleminde hukuka uyarlık bulunmadığından davanın kabulü gerektiği düşünülmektedir.

Danıştay Savcısı H.Erol Çanga'nın Düşüncesi : 1996 ikinci Basamak Kılavuzunun 1996 ÖSS sınavım kazanlardan 1996 ÖYS sınavına girmeden ÖSS sınavı sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirilmek isteyenlerin başvurularına ekleyecekleri belgeleri belirleyen 2, 5. maddesinde sınav ücretinin yatırıldığına ilişkin banka belgesi yer almasına karşın, davacının bu belgeyi eklemeden yaptığı başvuru değerlendirmeye alınmış ve bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş ve davacıda kaydım yaptırıp gereken öğretim ücretlerinin yatırılmasından sonra başvurudaki noksanlık nedeniyle yerleştirme işleminin geri alındığı anlaşılmaktadır.

2.Basamak sınav ücretinin yatırılması ve alındısının başvuruya eklenmesi yerleştirme işleminden önce yapılan başvuruların geçerli sayılıp sayılmadığı aşamasında ele alınması gereken konudur. Olayda bu ücretin bankaya ödenmiş durumda olduğu da belirlendiğinden, yapılan yerleştirmeye uygun kayıt işlemlerinin tamamlanmasından sonra bu noksanlık nedeniyle kayıt silme sonucunu doğuracak içerikte yerleştirme için yapılan başvurunun geçersiz sayılması işleminde, idari işlemlerde istikrar ilkesine uyarlık görülmemiştir.

Açıklanan nedenlerle uyuşmazlığa konu işlemin iptalinin uygun olacağı düşünülmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Hüküm veren Danıştay Sekizinci Dairesince ... Üniversitesi Rektörlüğünün usule ilişkin itirazı yerinde görülmeyerek işin gereği görüşüldü :

KARAR : Dava, davacının kaydının iptal edilmesine ilişkin işlemden doğmuştur.

İdari işlemlerde devamlılık ve istikrar bulunması idare hukukunun ilkelerindendir. İdareler yokluk, açık hata, gerçek dışı beyan veya hile hallerinde, süre aranmaksızın hatalı işlemi her zaman geri alabilirler. Belirtilen bu istisnalar dışındaki hatalı işlemlerin geri alınması ancak dava açma süresi içinde mümkündür.

Dosyanın incelenmesinden, davacının 1996 yılı Öğrenci Seçme Sınavında ( birinci basamakta ) yeterli puanı alması nedeniyle ÖYS ( ikinci basamak ) sınavına katılmadığı, istenilen belgeleri süresi içinde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına sunduğu, ancak sınav kılavuzunda öngörülmesine rağmen banka belgesi ÖSYM Kuponunu belgeler arasına eklemediği, davacının Haziran 1996 ayı içerisinde yaptığı bu başvurunun davalı idarece kabul edilerek ... Üniversitesi ... Fakültesi İktisat Bölümüne yerleştirildiği, davacının kayıt için gerekli belgeleri ve ücretleri bankaya yatırarak kayıt işlemlerini yaptırdığı, diğer taraftan, davacının Haziran 1996 ayı içerisinde yaptığı başvuru sırasında banka belgesi ÖSYM Kuponunu eklemediği, yani ikinci basamak sınav ücretini ödemediği gerekçesiyle ÖSYM Başkanlığı tarafından dava konusu işlem ile davacının kaydının silinmesinin ... Üniversitesi Rektörlüğünden istenilmesi üzerine, anılan rektörlükçe 22.11.1996 günlü 26651 sayılı yazı ile davacının kayıt işleminin dayanaksız kaldığı bildirilerek kayıt sırasında verdiği belgelerin iade edildiği anlaşılmıştır.

Davacının. ÖYS ikinci basamak sınavına girmeyerek ÖSS ( birinci basamak ) puanına göre bir yükseköğretim programına yerleştirilmesi istemiyle yaptığı başvuru sırasında banka belgesi ÖSYM Kuponunu göndermediğinde tartışma yoktur. Ancak davacının bu ücreti ödeyip ödemediği başvuru sırasında dikkat edilmesi gereken bir husustur. Davacı yerleştirme işlemlerine alınıp, bir yükseköğretim programına yerleştirilip, kaydım yaptırıp gerekli öğrenim ücretlerini bankaya yatırdıktan ve yeni bir hukuki durum oluştuktan sonra, başvuru sırasında sınav ücretini yatırmadığı gerekçesiyle okuldan kaydının silinmesi yönünde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline, 27.10.1999 gününde oybirliği ile karar verildi.